:: ECONOMY :: ПИТАННЯ ФОРМАЛІЗАЦІЇ  ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ: ТАКСОНОМІЯ :: ECONOMY :: ПИТАННЯ ФОРМАЛІЗАЦІЇ  ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ: ТАКСОНОМІЯ
:: ECONOMY :: ПИТАННЯ ФОРМАЛІЗАЦІЇ  ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ: ТАКСОНОМІЯ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ПИТАННЯ ФОРМАЛІЗАЦІЇ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ: ТАКСОНОМІЯ

 
21.12.2017 15:26
Автор: Єфіменко Тетяна Іванівна, кандидат економічних наук, професор кафедри обліку і аудиту Українського державного університету залізничного транспорту м. Харків; Орлова Вікторія Миколаївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри обліку і аудиту Українського державного університету залізничного транспорту м. Харків
[Секція 3. Облік, статистика і аудит;]

Із вступом силу змін до Закону бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, забезпечується узгодженість форматів української фінансової звітності з вимогами МСФЗ, через запровадження таксономії фінансової звітності.

Таксономія - це принцип розташування будь-чого[2]. Для фінансової звітності - це принцип розташування статей звітності і іншої інформації про фінансове положення, сукупний дохід, рух грошевих коштів  компанії. "Таксономія" - це тільки назва, тобто таксономії як такої не існує - є тільки запис про її існування [2]. Що реальне в таксономії ? Це -  її елементи. Таксономія звіту про фінансових результату - це тільки назва, а реальне - це розділи звіту - його елементи: доходи, витрати, проміжні фінансові результати, тощо.. Наприклад, якщо не створювати жодного розділу, то умовно можна сказати, що таксономії немає (вона порожня) - в базі даних вона ніде не записана. Записи прив'язуються саме до елементів таксономії, а не до самої таксономії. Оскільки записи пов'язані не з таксономією, а з її елементам, то і уся наступна робота з таксономією - це робота з її елементами.

Тож, відповідно до НПСБУ 1 елементами фінансової звітності є звіти, а МСБУ 1 трактує  елементи фінансової звітності, через  активи, забо'язання, власний капітал, доходи і витрати. Тож для узгодження таксономії вважаємо за належне визначитися із поняттям «елемент фінансової звітності». 

Серед «гострих» питань: місце собівартості активу у відношенні до елементів фінансової звітності. Собівартість є складовим елементом для категоріальних схем, що визначають процедури мислення в багатьох економічних дисциплінах, а за рахунок «можливостей дешифрування» [3, 4], сама є носієм процедурних моментів таксономії. Категорія собівартості властива активам, але нема «собівартості витрат». 

П(С)БО 16 «Витрати» не дає конкретного визначення виробничої собівартості, а лише описує її в пункті 11 шляхом наведення переліку «витрат», які до неї враховуються (прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі витрати (далі - ЗВВ) та постійні розподілені ЗВВ ). Оскільки, бухгалтерський рахунок 23 «Виробництво», де відображуються прямі витрати у складі виробничої собівартості, відноситься до рахунків поточних активів класу 2 і відображується в статті «Запаси» Звіту про фінансовий стан, а витрати періоду відображуються на рахунках класу 9 «Витрати діяльності» і статтях витрат Звіту про сукупний дохід, то розгляд питання переходить з площини «активи – витрати» у площину «фінансовий стан – фінансові результати». А до розгляду слід додати ще таке питання: чи може відображатися виробнича собівартість, яка формується з певного набору витрат, на рахунку призначеному для бухгалтерського обліку активів і в статті бухгалтерського балансу? 

Визнання і порядок організації обліку виробничої собівартості продукції та можливості застосування категорій «витрати» або «активи»  відобразили у своїх працях вітчизняні та зарубіжні науковці. 

Не ставлячи під сумнів обґрунтованість методики розподілу ЗВВ наприкінці облікового звітного періоду, автори пропонують вважати недоцільним використання для об’єкту, який в П(С)БО 16 названий "загальновиробничі витрати", саме категорії "витрати" (рос.: расходы). Пропонується використовувати терміну "загальновиробничі затрати", що за економічним змістом тотожне загальновиробничим активам. Відповідно, бухгалтерський рахунок для обліку "загальновиробничих затрат" доцільно розмістити в класі 2 "Поточні активи" плану бухгалтерських рахунків. Тоді, розподіл активу "Загальновиробничі затрати" з рахунку 91, у собівартість виробництва на рахунок активів 23 "Виробництво" (у розподіленій частині), або у собівартість реалізації на рахунок витрат 90 "Собівартість реалізації" (у нерозподіленій частині) виглядатиме природньо, а головне відповідатиме умовам визнання активів і не суперечитиме умовам визнання витрат. 

Доведемо помилковість використання авторами, в контексті визначення категорії «затрати» дефініції «використані ресурси»  [4, 5, 6]. Під затратами слід розуміти залучені в господарський обіг, але не використані безповоротно ресурси. Інакше кажучи: затрати, це вкладення в активи. Особливою властивістю затрат є їх здатність неодноразово змінювати форму, лишаючись при цьому затратами, тобто активами. Такий рух не створює витрат, а відповідно  фінансового результату. Вартість таких затрат, якими є виробнича собівартість, вміщують в собі вартості активів і зобов’язань, що в подальшому перейдуть у вартість готової продукції, і лише в момент реалізації будуть визнані витратами, одночасно з доходами, для отримання яких вони були здійснені. 

Введення на законодавчому рівні таксономії фінансової звітності, вимагає відмовитися від поняття «витрати виробництва». В процесі виробництва, як і у процесі заготівельної діяльності, на відміну від процесу збуту, не виникає витрат – лише затрати. Тому, в контексті таксономії, зокрема елементу «виробнича собівартість», слід використовувати категорію «затрати виробництва», а категорію собівартість розкривати як сукупність затрат (не витрат!).

Список використаних джерел:

1 Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" відносно удосконалення деяких положень [Електронний ресурс]: [Закон від 05.10.2017 № 2164 - VI] Режим доступу: https://minfin.com.ua/2017/10/05/30298069/.

2 Таксономия как источник идеальных форм отчетности по МСФО [Електронний ресурс]: - Режим доступу: http://www.ifrs.org/XBRL/Resources/Pages/IFRS Taxonomy‐Illustrated ‐2015.aspx.

3 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» [Електронний ресурс] [Наказ Мінфіна України № 318, редакція станом на 10.01.2012]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0027-00.

4. Грінченко А.В. Розмежування понять витрати, затрати, видатки та втрати / А.В. Грінченко // Економічний форум. — 2012. — №3. — С. 5-9. 

5. Безверхий К.В. Ще раз про сутність понять “затрати” і “витрати”, “витрати виробництва” та “виробнича собівартість” //Вісник ЖДТУ/ Економічні науки. – 2010. – № 2(52). –С. 222-228. 

6. Андросенко О.О. Економічна сутність витрат виробництва та їх роль у системі управління діяльністю промислових підприємств //Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету/Економічні науки -2016 -№19 – С.56-61.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
УДОСКОНАЛЕННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ СУБ’ЄКТА ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
20.12.2017 17:33
ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ ХМАРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В ОБЛІКУ
18.12.2017 18:14




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.366 сек. / Mysql: 1599 (0.296 сек.)