На сучасному етапі ринок банківських послуг є однією із важливих, динамічних і невід'ємних складових глобальної фінансової системи та відіграє роль головного посередника, що задовольняє потреби у фінансових ресурсах реального сектору економіки та населення країни.
Світова теорія і практика державного управління переконливо вказують на те, що найважливішою умовою розбудови сучасної конкурентоспроможної національної економіки є формування ефективної банківської системи як рушійної сили економічного розвитку та ринкових перетворень.
Предметом дослідження є комплекс відносин, що виникають в процесі розвитку ринку банківських послуг України.
У ІІІ кварталі 2017 року банки продовжили поступово нарощувати кредитування в національній валюті. Загальні залишки за кредитами за цей період збільшилися на 5.2%, проте їх зростання в річному вимірі дещо уповільнилося (до 19.0%), що пояснюється зростанням бази порівняння. Високими темпами продовжували зростати залишки за кредитами, наданими домашнім господарствам. За цей період вони збільшилися на 9.7%, а їх річні темпи приросту значно пришвидшилися (до 19.6%) завдяки зростанню споживчого кредитування. Зокрема високими темпами збільшувалася видача кредитів на придбання транспортних засобів та інші споживчі потреби. Крім того, банки констатували зростання попиту на іпотечні кредити, проте їх залишки продовжували помірно знижуватися. Зростанню попиту на кредити домогосподарств сприяло зниження їх вартості та покращення споживчих настроїв. Крім того, під впливом очікувань зростання платоспроможності споживачів на тлі зростання конкуренції між банками тривало подальше пом’якшення стандартів кредитування. Також зростав попит на кредити і з боку корпоративного сектору, що може пояснюватися збільшенням потреби в обіговому капіталі та інвестиціях. Лідерами такого приросту були підприємства у сферах професійної, наукової та технічної діяльності, оптової та роздрібної торгівлі, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, а також операцій з нерухомим майном. Протягом ІІІ кварталу 2017 року залишки за гривневими кредитами нефінансових корпорацій збільшилися на 4.3%, а їх уповільнення у річному вимірі (до 20.0%) пояснюється підвищенням бази порівняння. Водночас тривала тенденція до скорочення залишків за кредитами в іноземній валюті (у доларовому еквіваленті) як домашніх господарств, так і корпоративного сектору, що частково відображало операції з реструктуризації валютних кредитів у кредити в національній валюті.
Корпоративний клієнтський портфель представлений переважно коротко-та середньостроковими кредитами в національній валюті не фінансовим корпораціям, за цільовим спрямуванням – інші кредити. Кредитний портфель суб’єктів господарської діяльності за видами економічної діяльності був представлений переважно кредитами, наданими представниками сфери «Оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів» та «Переробна промисловість». Корпоративний клієнтський кредитний портфель за видами економічної діяльності представлено на малюнку 1.
Протягом 2017 року кредитна активність банківських установ була низькою, що обумовлено скороченням ресурсної бази, погіршенням кредитоспроможності позичальників та високим рівнем невизначеності щодо подальшого економічного розвитку, що, в свою чергу, змушує банківські установи більш прискіпливо відноситись до фінансового стану потенційних клієнтів.
Головними проблемами на шляху процесів європейської інтеграції України є: значні непогашені зовнішні зобов’язання, залежність платіжного балансу від показників реструктуризації боргів банків, низька прибутковість та неоптимальна структура витрат банків, значна частка проблемних кредитів і великі відрахування до резервів, вузьке коло надійних і кредитоспроможних позичальників, несприятливі умови конкуренції за домінування банків з іноземним капіталом в найбільш прибуткових сегментах банківських послуг.
Негативним наслідком евроінтеграційного процесу є значне розширення спекулятивного капіталу, що підриває фінансову стабільність господарств та загроза втрати контролю над національною банківською системою. А основним позитивним наслідком є істотне розширення можливостей національних економік отримувати додаткові грошові ресурси, які можуть забезпечити економічне зростання.
Список використаних джерел:
1. Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 року (зі змінами та доповненнями від 02.03.2015 року № 218-VIII).
2. Копилюк О.І.Музичка О.М. Банківські операції, Навч посіб. – К Центр учбової літератури 2012.-536с.
3. Офіційний сайт Міністерства фінансів України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua
4. Офіційний сайт Національного Банку України. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.bank.gov.ua.
5. Офіційний сайт Національного Рейтингового Агенства «Рюрик». [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.rurik.com.ua.
|