Сучасні умови ринкового господарювання передбачають, що особливо важливим для підприємств є своєчасне і адекватне реагування на зміни, які відбуваються у середовищі їх функціонування. Забезпечення передачі облікової інформації на підприємствах відбувається з допомогою різного програмного забезпечення та комунікаційних засобів і технологій. Вирішенням проблеми щодо забезпечення достовірності й оперативності збору бухгалтерської інформації може бути використання в роботі облікових працівників різних підприємств хмарних технологій, які на сьогоднішній день все більше застосовуються в економіці.
Вивченням теоретичних та практичних аспектів інформаційних технологій займалися такі вчені: Глушко С.В., Загородній А.Г., Івахненков С.В., Ларіков В.Ю., Мних Є.В., Палій Є.Ф., Соколов Я.В. та інші. Поряд з цим, питання, пов’язані із застосуванням хмарних технологій в обліку залишаються практично не вивченими, тому, вони потребують подальшого дослідження.
Провівши аналіз доступних на сьогоднішній день інтернет-ресурсів в Україні, можна з впевненістю констатувати, що застосування хмарних технологій можливе безпосередньо і для автоматизації бухгалтерського обліку. Найпоширенішими з віртуальних платформ є: «iforma» – сервіс для підготовки і подання електронної звітності в режимі on-line, з цілодобовим прийомом звітів безпосередньо на своєму веб-сайті з подальшою їх перевіркою і супроводом до відповідних держустанов; «jПарус» – хмарна платформа, яка пропонує до використання у різних модифікаціях прикладні рішення і системи управління автотранспортом; «iFin» – сервіс, який працює в напрямках формування і подача в державні органи різних форм звітності, ведення складського обліку, пакетного створення різного роду бухгалтерських документів; спеціалізовані програмні продукти «1С», що дають можливість віддаленого підключення через веб-інтерфейс до системи «1С» та колективної роботи над документами [2].
До вагомих переваг використання хмарних технологій в економіці можна віднести: цілодобовий доступ до необхідної інформації з довільних комунікативних пристроїв; можливість детально контролювати зміни, які вносяться іншими користувачами у загальнодоступні документи; чітка регламентація прав доступу до наявних ресурсів (документів) із суворим контролем їх видимості в глобальній мережі Інтернет; великі обсяги пам’яті на віртуальних дисках, які виділяються на безкоштовній основі; можливість встановлення на персональні комп’ютери локальних програм , які дозволяють проводити автоматичну синхронізацію останніх версій довільних документів між різними комп’ютерами та інше [1].
Віртуалізація обліку та використання в ньому хмарних технологій – це один із напрямів розвитку автоматизації бухгалтерського обліку. Підтвердженням ефективності використання хмар є значна кількість інтернет-сервісів, які вже сьогодні надають послуги дистанційного вирішення певних облікових задач. В якості напрямів застосування хмарних технологій можна запропонувати організацію архівів, спільну одночасну роботу користувачів над документами, створення консолідованої документації, автоматичну синхронізацію різних версій документів тощо.
Список використаних джерел:
1.Одаренко О.В. Хмарні обчислювання як актуальний ризик-тренд телекомунікаційних компаній / О.В. Одаренко // Економіка. Менеджмент. Бізнес. – 2014. – №1(9). – С.34-41.
2. Ткачук Г. В. Хмарні технології: аналіз, перспективи, реалізації [Електронний ресурс] / Г. В. Ткачук // Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2015. – № 2. – С. 40–43.
_________________________
Науковий керівник: Терлецька Інна Володимирівна, викладач кафедри обліку та оподаткування, Миколаївський національний університет імені В.О. Сухомлинського
|