Здатність приносити значні прибутки обумовлюють активне залучення до господарського обліку підприємств нематеріальних активів. Однак, з урахуванням тенденцій розвитку економіки України, для успішного та ефективного використання нематеріальних активів необхідно впроваджувати принципово нові способи управління ними, що вимагає розуміння їх економічної сутності, характерних особливостей, відображення в обліку.
Облік і оцінка нематеріальних активів завжди викликали багато суперечок. Багато в чому це пов’язано із трактуванням самого поняття «нематеріальний актив». У свою чергу, «нематеріальний актив» (в перекладі з англійської – intangible) означає невловиму, нематеріальну власність, яку не можна відчувати, тому що її субстанція неречовинна [1].
Науковці, при дослідженні проблем обліку, аналізу та аудиту нематеріальних активів постійно намагаються уточнити дефініцію «нематеріальні активи». Окремі погляди на сутність даної категорії наведено в табл. 1.
Як бачимо, розглянуті визначення мають розбіжності щодо складових нематеріальних активів та збігаються у особливості їх використання та нематеріальності форми існування.
В результаті проведеного аналізу наукових поглядів на трактування категорії «нематеріальні активи» можемо запропонувати власне бачення їх сутності. Вважаємо за доцільне розглядати сутність нематеріальних активів як сукупність всіх наявних у підприємства прав на різні види власності, які мають певну цінність для суб’єкта господарювання і забезпечують йому можливість отримання вигоди чи доходу.
Таким чином, вважаємо, що основними компонентами, які характеризують нематеріальні активи, як об’єкти обліку та контролю, є:
1) відсутність матеріально-речовинної форми;
2) використання протягом тривалого періоду часу;
3) реальна участь в фінансово-економічних процесах, яка виражається у функції впливу на підвищення ефективності діяльності підприємств по досягненню більш високих кінцевих результатів;
4) значна міра невизначеності розмірів прибутку від їх використання, суттєва роль в інноваційних процесах.
Список використаних джерел:
1. Лобода Н. О. Нематеріальні активи як об’єкт облікової дільності: проблеми та перспективи / Н. О. Лобода // Економічні науки. Cер. : Облік і фінанси. - 2012. - Вип. 9(2). - С. 280-286. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecnof_2012_9(2)__42.
2. Булат Г. В. Сутність нематеріальних активів та особливості організації їх обліку / Г. В. Булат, А. М. Камінська // Молодий вчений. - 2014. - № 5(1). - С. 67-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/molv_2014_5(1)__18.
_______________________
Науковий керівник: Фабіянська Вікторія Юхимівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри аудиту та державного контролю Вінницького національного аграрного університету
|