Організація дієвої системи обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирного будинку є складовою його ефективного розвитку, а застосування комплексного підходу до побудови обліку в таких об’єднаннях дасть змогу створити багатофункціональну систему, котра мінімізує вплив обставин, які призводять до виникнення помилок, порушень та зловживань в їх діяльності та надавати точну інформацію для подальшого її використання в управлінських цілях.
Наявна потреба у теоретичному вирішенні базових питань організації обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків для побудови ефективної облікової системи, зумовлюють актуальність теми публікації, визначають її мету й основні завдання дослідження.
Мета полягає в узагальненні основних теоретичних та організаційних положень функціонування об’єднань співвласників багатоквартирного будинку і окресленні чинників, які є визначальними під час організації обліку таких суб’єктів господарювання.
Відповідно до поставленої мети визначено сукупність основних завдань, спрямованих на її досягнення: дослідити особливості функціонування об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) тасформулюватибазові чинники для раціональної побудови їхньої системи бухгалтерського обліку.
Системний підхід до обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирного будинку можна забезпечити, теоретично проаналізувавши економіко-правові особливості їх створення та функціонування, та з’ясувавши можливі економічні та фінансові механізми взаємодії, що є визначальними для управління ними, координації їх діяльності та організації бухгалтерського обліку.
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна і його належного утримання та використання.
Відповідно до норм закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-ІІ від 29.11.2001 р. основні функції об’єднання полягають у забезпеченні: реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; виконання співвласниками своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання.
Органами управління об’єднання є загальні збори співвласників, правління, та ревізійна комісія.Управління спільним майном об’єднання може здійснюватися шляхом виконання цієї функції органами управління ОСББ або юридичною особою (управителем), відносини з якимрегулюються договором, абоасоціацією.
Виходячи з узагальнених особливостей функціонування об’єднань співвласників багатоквартирного будинку можна стверджувати, що на організацію обліку в них мають вплив такі основні чинники:
1) статус неприбуткової організації та її основні функції;
2) структура об’єднання та компетенція його органів управління;
3) наявність спільного майна, управління яким може здійснюватися або органами управління об’єднання, або юридичною особою-управителем, або асоціацією.
За результатами дослідження проаналізовано норми закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», узагальнено базові теоретичні та організаційні положення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирного будинкута окреслено чинники, які є визначальними під час організації обліку таких суб’єктів господарювання.
__________________________
Науковий керівник: Нашкерська Марія Миколаївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри обліку та аналізу, Національний університет «Львівська політехніка»
|