Факторний аналіз фінансових результатів відіграє значну роль в діяльності підприємства. Проведення аналізу фінансових результатів діяльності підприємства передбачає використання певної методики як сукупності правил, прийомів і методів вивчення та опрацювання фінансової інформації. [4, с.128] Обсяг прибутку, рівень рентабельності залежать від виробничої, постачальницької, маркетингової, інвестиційної і фінансової діяльності підприємства. [2]
Факторний аналіз фінансових результатів операційної діяльності був проведений на основі підприємства ТОВ «Енерго-Інвест». ТОВ «Енерго-Інвест» займається виробництвом, імпортом та експортом енергообладнання. Аналіз проведено методом ланцюгових підстановок та методом коефіцієнтів еластичності у програмі Eviews7. Встановлено, що найбільш суттєвий вплив на фінансові результати мають дохід від реалізації продукції, собівартість реалізованої продукції та втрати від операційних курсових різниць.
Залежність фінансового результату від доходу, собівартості та втрат від операційної курсової різниці можна представити такою формулою:
ФРОДО =Д – – ВОКР [1, с. 389] , де
ФРОДО – фінансовий результат від операційної діяльності до оподаткування;
Д – дохід від реалізації продукції;
- собівартість реалізованої продукції;
ВОКР - втрати від операційних курсових різниць.
Встановлено, що за весь досліджуваний період найбільший вплив на прибуток підприємства мали втрати від операційної курсової різниці, далі дохід від реалізації продукції, а найменший вплив мала собівартість реалізації продукції.
Таким чином, обрахувавши вплив факторів на фінансовий результат діяльності підприємства методами ланцюгових підстановок, коефіцієнту еластичності та методом абсолютних різниць, можна зробити висновок, що дані методи дають змогу дослідити динаміку показників фінансових результатів. [5, с. 212]. Метод абсолютних різниць має як переваги, так і недоліки. Серед переваг можна перелічити простоту й універсальність застосування, що є важливим для малих підприємств. Недоліком є те, що результат розкладання впливу факторів на результативний показник залежить від дотримання порядку їх заміни. Крім цього, цей метод неадитивний за часом, тобто результати зробленого за рік аналізу не збігаються з відповідними даними, отриманими за місяцями чи кварталами.
Отже, питання факторного аналізу є досить актуальним у розрізі аналізу діяльності підприємства. Отримані результати дають змогу встановити залежність між факторами та виявити їхню майбутню тенденцію.
Список використаних джерел:
1. Дорош Н.І. Аудит: Теорія та практика. – К.: Знання, 2006. - 495 с.
2. Іщенко Н.А. Факторний аналіз формування прибутку підприємства/КНТУ. – 2010. - №17. – С. 1-5.
3. Купалoва Г. I. Тeopiя eкoнoмiчнoгo аналiзу: навчальний пoсiбник / Г. I. Купалoва. — К.: Знання, 2008. — 639 с.
4. Стаднюк Т. Особливості методики аналізу фінансових результатів діяльності підприємств/Економічний часопис Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.-2016.-№1.-С. 127-132.
_______________________
Науковий керівник: Дорош Н.І., доктор економічних наук, професор кафедри обліку та аудиту, Київський національний університет імені Тараса Шевченка
|