В останні роки все більше в практиці управління окремими аспектами господарської діяльності підприємств, застосовується один з найефективніших інструментів його управління - система контролінгу.
Проблемами теорії та практики контролінгу займалися такі відомі вітчизняні та закордонні учені як: Е. Ананькіна, С. Данилочкін, Н. Данилочкіна, А. Загородній, А. Карминський, Е. Майєр, Р. Манн, І. Мозіль, Н. Оленєв, С. Петренко, Г. Піч, А. Примак, І. Стефанюк, О. Терещенко, С. Фалько, Д. Хан, П. Хорват, І. Циглик, Е. Шерм, та ін. На початковій стадії розвитку контролінгу його об’єктом була виключно система управління прибутком підприємства у взаємозв’язку «доходи – витрати - прибуток».
Проте, якщо перші концепції контролінгу розглядали його виключно як облікову, інформаційну систему, що базувалась на використанні управлінського обліку, то надалі вони розширялись до обліково-контрольної, обліково-аналітичної і навіть до загальноуправлінської (системи управління підприємством, що виконує всі основні його функції) [4].
На сучасному етапі контролінг розглядається науковцями як концепція котра поєднує в собі систему ефективного управління, обліково-аналітичну систему, систему контролю й оцінки, філософію і спосіб мислення керівників, рівноправну управлінську функцію, систему методів та інструментів [1].
Новітні концепції, що пропонуються в працях науковців, дають можливість визначити поняття контролінгу формування доходів підприємства наступним чином: «Контролінг управління формування доходів являє собою один із складників загальної системи контролінгу підприємства, що координує планування, контроль та інформаційне забезпечення процесу формування доходів для досягнення кінцевих цілей виробництва». Таким чином, контролінг управління формування доходів має бути інтегрований як до загальної системи управління підприємством, так і до загальної системи його контролінгу. Принципова схема побудови такої інтеграції на підприємствах харчової промисловості наведена на рис. 1.
Функції контролінгу формування доходів базуються на загальній системі функцій контролінгу підприємства і в науковій літературі зводяться до наступних:
- визначення «місця» підприємства на момент порівняння планових і фактичних показників та розробки відповідних коригуючих заходів [4];
- консультування й обслуговування, підготовки і реалізації рішень [1];
- обліково-контрольної, аналітичної, планування діяльності [3];
- обліково-аналітичної, контрольно-інформаційної, методичної [2];
- консультуючої та координуючо-допоміжної у забезпеченні ефективного функціонування управлінських систем при підготовці альтернативних проектів управлінських рішень за результатами аналізу відхилень фактичних показників від планових (цільових) і прийняття ефективних управлінських рішень [3].
Отже, основне призначення контролінгу полягає в координації і забезпеченні ефективного управління формуванням доходів, а також вирішенні оперативних і стратегічних завдань підприємства. Цей процес складається з окремих етапів, здійснюється в певній послідовності, та потребує інформаційного забезпечення. В системі управління формування доходів, контролінг координує планування, контроль та інформаційне забезпечення процесу формування доходів для досягнення кінцевих цілей виробництва.
Список використаних джерел:
1. Григораш І. О. Контролінг як сучасна система управління підприємством // Актуальні проблеми економіки. - 2010. - № 11 (113). - С. 96 - 107.
2. Попченко Е. Л. Бизнес-контроллинг / Е. Л. Попченко, Н. Б. Ермасова. - М. : Альфа-Пресс, 2006. - 288 с.
3. Сухарева Л. А. Контроллинг - основа управления бизнесом / Л. А. Сухарева, С. Н. Петренко. - К. : Эльга, Ника-Центр, 2002. - 208 с.
4. Терещенко О. О. Фінансова діяльність суб’єктів господарювання: Навч. посібник. - К.: КНЕУ, 2003. - 554 с.
|