В сучасних умовах розвитку національної економіки, дослідження стану банківської системи України є досить актуальним, це обумовлено теперішніми нелегкими умовами її формування та розвитку. Велика увага приділяється банківській системі, оскільки за допомогою банків здійснюється інвестування в економіку країни фінансових ресурсів.
Банківська система України — це складова економічної системи держави, що включає в себе НБУ; інші банки; небанківські фінансові установи; Фонд гарантування вкладів фізичних осіб; банківську інфраструктуру, а також зв'язки та взаємини між ними.
Отримання прибутку, через обслуговування фізичних і юридичних осіб та іншу інвестиційну діяльність, є метою комерційних банків. Їх, станом на 1 січня 2017 року, в Україні налічувалося 96, що на 21 одиницю менше ніж роком раніше (117 банків станом на 01.01.2016).
У таблиці показаній нижче вказано подальшу зміну кількості банків протягом 2017 року.
У наступній таблиці перераховано 10 найбільших українських банків за загальними активами станом на 1 січня 2017 року (разом у них зосереджено 89,9% активів усієї банківської системи України). Також вказані активи цих банків станом на 1 січня 2016 року та їх приріст протягом 2016 року.
Жирним шрифтом виділені банки, які станом на 2017 рік класифіковані Національний банком України як системно важливі.
Сучасний стан банківської системи, це в переважній більшості, наслідки негативного впливу як зовнішніх так і внутрішніх факторів. Зменшення впливу окремих факторів не призведе до загального покращення роботи системи. Тому системний характер повинно мати проведення заходів та реформ повинно мати системний характер [3].
Банківська система України за підсумками діяльності в січні-серпні 2017 року одержала чистий прибуток в розмірі 3,429 мільярда гривень. Про це повідомив Національний банк НБУ на офіційному сайті.
За відповідний період 2016 року чистий збиток банків становив 6,596 млрд грн. Згідно з даними Нацбанку, в серпні платоспроможні банки отримали чистий прибуток в розмірі 3,652 млрд грн.
Доходи банків за січень-серпень становили 119,747 млрд грн, витрати - 116,318 млрд грн.
Щодо майбутніх змін банківської системи, є високою ймовірність подальшого скорочення кількості банків, також можливі зміни обсягів окремих банківських операцій, в Україні протягом останніх років яскраво простежується тенденція скорочення обсягу готівкових розрахунків. Однак достовірність такого варіанту розвитку подій залежить від багатьох внутрішніх та зовнішніх факторів і причин.
В цілому банківська система України характеризується високим рівнем конкуренції і має потенціал розвитку.
Список використаних джерел:
1. Другов О.О. Реструктуризація банківської системи України: сучасний стан та перспективи // ФІНАНСОВИЙ ПРОСТІР, 2015. - № 4 (20), С. 40-48.
2. Показники банківської діяльності Офіційне інтернет-представництво Національного банку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=34661442.
3. Банківська система прибуткова - НБУ - Режим доступу: https://www.epravda.com.ua/news/2017/09/23/629404/.
_____________________
Науковий керівник: Шаманська Олена Ігорівна, кандитат економічних наук, доцент, Вінницький національний аграрний університет
|