В агарному секторі України зерновиробництво відіграє важливу роль, адже забезпечує населення продуктами харчування, а промисловість сировиною для переробки. Зернова галузь нашою держави має значний потенціал завдяки родючим ґрунтам та природно-кліматичним умовам, наявності кваліфікованих працівників, зростаючих світових потреб до продукції зернового під комплексу.
Україна є одним з найбільших виробників і експортерів аграрної продукції. Серед виробників наша держава входить в десятку лідерів, а в рейтингу експортерів займає третє місце після США та ЄС.
В структурі посівних площ зернові та зернобобові культури займають 50 55 %. Серед них традиційно переважають озимі зернові, ярі зернові та кукурудза на зерно.
Товарна продукція формує пропозицію на ринку зерна, а її обсяг залежить від валового збору та підвищення ефективності виробництва. Тому для подальшого розвитку ринку зернових культур необхідно застосовувати новітні енергоощадні технології, дотримуватися сівозмін, використовувати найкращі сорти та гібриди.
Зерновий ринок є системою грошово-товарних відносин, які виникають між його суб’єктами в ході виробництва, переробки, зберігання та реалізації продукції. Подальше нарощування обсягів та підвищення ефективності діяльності зернового комплексу потребує доцільної економічної оцінки, перегляду техніко-технологічний, організаційно-економічних та інших умов функціонування галузі. Досягнення рівноваги між попитом та пропозицією, державне регулювання, удосконалення цінової політики, нарощення експортного потенціалу є пріоритетними завданнями для сталого розвитку не тільки сільського господарства, а й економіки України в цілому.
|