Черкаська область – це сучасний інвестиційно-привабливий регіон, розташований в центрі України, який має розвинену інфраструктуру та розгалужені шляхи сполучення для реалізації інвестиційних проектів.
Основним документом, окрім базових законодавчих актів та нормативів, щодо залучення інвестиційних ресурсів є «Стратегія розвитку Черкаської області до 2020 року». Вона спрямована на формування позитивного інвестиційного клімату в регіоні, підтримку розвитку підприємництва.
Основними напрями розвитку інвестиційно-інноваційної політики, згідно програми «Стратегія розвитку Черкаської області до 2020 року» є:
− повернення довіри інвесторів та населення до регіональної влади;
− залучення інвестицій на довгостроковій основі;
− подолання корупційної складової у процесі інвестування;
− розвиток регіональної інвестиційно-інноваційної інфраструктури
− розвиток бізнес інфраструктури [1].
На сьогоднішній час, рівень інвестиційної активності в Черкаській області перебуває у залежності від політичної та економічної ситуації в державі в цілому, ефективного функціонування фінансово-кредитної системи, прибуткової діяльності підприємств.
Станом на кінець 2016 р. в Черкаську область було залучено 334,9 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій. Область зайняла 9 місце по Україні за обсягом залучення прямих іноземних інвестицій. Лідерами за обсягом залучення інвестиційних ресурсів в 2016 році є такі області: Дніпропетровська область – 3481,30 млн. дол. США, Харківська область – 1632,90 млн. дол. США, аутсайдерами: Чернівецька область – 57,50 млн. дол. США, Тернопільська область – 48,50 млн. дол. США [2].
Рейтинг областей за обсягом залучення інвестиційних ресурсів на кінець 2016 року представлений на рисунку 1.
Згідно статистичних даних на 01 липня 2017 року в Черкаську область було залучено 347,7 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій. До основних країн-інвесторів, на які припадає 94,8% загального обсягу прямих інвестицій, належать: Беліз, Кіпр, Німеччина, Чехія, Франція, Велика Британія, Естонія та Нідерланди [3].
Протягом 2010-2016 рр. в Черкаську область надійшло 3428,6 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій. Найменше інвестиційних ресурсів надійшло в Черкаську область у 2010 р. в обсязі – 222,5 млн. дол. США, що пов’язано з несприятливими показниками поточного і перспективними показниками розвитку та наслідками світової фінансової кризи. Найбільше прямих іноземних інвестицій надійшло у 2014 р. – 887,9 млн. дол. США.
Обсяг прямих іноземних інвестицій у розрахунку на одну особу населення області в цілому станом на 2016 рік становив 282,86 дол. США. Станом на 01 липня 2017 року становив 284,63 дол. США, що свідчить про активне збільшенні інвестицій через поліпшення ситуації [3].
Динаміка прямих іноземних інвестицій з 2010 по 2016 роки, млн. дол. США представлена на рисунку 2.
Найбільшими інвесторами, які вклали значні інвестиційні кошти у 2016 році в Черкаську область були такі фірми: ПАТ DF GROUP (Кіпр) – ПАТ«Азот»; ТОB RASEK Group (Франція) – «РАЙЗЕК ЧЕРКАСИ»; ТОВ Helios Group (Словенія) – «Лакофабричний завод «АВРОРА»; TOB Euralis Semences Int. (Франція) – «ЧЕРЛИС»; TOB (Німеччина) – «ІМПРЕС»; ПАТ Bongrain Group (Франція); ПАТ ММ Group (Австрія) – «ГРАФІЯ Україна» [4].
Отже, основними критеріями ефективності інвестицій у економіку Черкаської області на сьогоднішній день є стабільність економічної ситуації в області, стабільне функціонування банківської системи, географічне розташування, розвинена інфраструктура і логістика. Пріоритетним напрямком розвитку регіону, який зазначений у документі «Стратегія розвитку Черкаської області до 2020 року» є повернення довіри та залучення прямих іноземних інвестицій на довгостроковій основі задля подальшого розвитку області.
Список використаних джерел:
1. Стратегія розвитку Черкаської області до 2020 року [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://investincherkasyregion.gov.ua/wp-content/uploads/2016/08/Strategya-2020.pdf.
2. Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.
3. Головне управління статистики в Черкаській області [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ck.ukrstat.gov.ua.
4. Черкаська обласна державна адміністрація [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ck-oda.gov.ua.
___________________________
Науковий керівник: Полях Сергій Сергійович, викладач, Державний вищий навчальний заклад «Університет банківської справи», Черкаський навчально-науковий інститут
|