В формуванні фінансового ринку України виступали такі передумови: розвиток альтернативного сектора економіки, формування ринкової інфраструктури, комерціалізація банківської сфери, відміна монополії зовнішньої торгівлі, пільговий порядок оподаткування доходів із цінних паперів, відсутність силового державного регулювання операцій із цінними паперами; тому, фінансовий ринок – це сукупність усіх фінансових ресурсів [1].
Питання щодо впливу фінансового ринку на економічний розвиток держави визначено неоднозначно, і в його оцінці є два протилежні підходи. Один полягає в тому, що розвиток фінансового ринку є передумовою загального економічного зростання, інший – що розвиток фінансових ринків є наслідком стану реального сектора економіки. Тому проблема дослідження полягає в неоднозначності впливу фінансового ринку на економіку держави.
Функціонування ринку неможливе без роботи фінансової системи, що забезпечує його нормальне існування і розвиток. Фінансовий ринок є важливим каналом фінансування економіки, фундаментом фінансової системи, що надає їй стабільності. Таким чином фінансовий ринок є цілісною системою, яка складається із взаємопов'язаних та взаємодоповнюючих елементів, кожний з яких спроможний окремо впливати на розвиток цієї системи [3] .
До основних факторів виникнення та становлення розвитку фінансового ринку, що визначає його особливість та специфіку можна віднести такі: – рух фінансових ресурсів; – науково технічний прогрес та стрімкий розвиток інформаційних технологій в сучасному суспільстві; – посилення конкуренції на світовому ринку між національними і закордонними фінансово- кредитними інститутами; – становлення нових складових фінансового ринку [4] .
Основними суб'єктами фінансового ринку виступають держава, населення, професійні учасники ринку – фінансові інститути та інститути інфраструктури, інститути поза фінансової сфери, а також іноземні учасники ринку.
Товаром на фінансовому ринку є фінансові ресурси, тобто грошові фонди, які створюються в процесі розподілу, перерозподілу та використання валового внутрішнього продукту, що створюється протягом певного часу в національній економіці країни.
Держава пов'язана з фінансовим ринком через економічні відносини, що виникають між державою й іншими суб'єктами ринку стосовно створення, розподілу, перерозподілу та використання вартості ВВП і національного доходу країни. При цьому утворюються централізовані та децентралізовані фонди фінансових ресурсів. Через державні позики на фінансовому ринку шляхом емісії та розміщення державних цінних паперів держава має змогу фінансувати дефіцит державного бюджету [2] .
Загалом, зв’язок між розвитком фінансового ринку і економічним зростанням є двостороннім за своєю природою. З одного боку, розвинений фінансовий ринок сприяє зростанню загального багатства країни. З іншого – економічно розвинена країна створює інституційні, правові та економічні умови, які сприяють відповідному розвитку фінансового ринку. У цьому сенсі розвиток фінансового ринку виявляється наслідком загального економічного розвитку.
В Україні слід впровадити цілісну довгострокову стратегію розвитку фінансового сектору України, а також для координації дій різних органів влади в сфері впровадження заходів щодо розвитку фінансового сектору.
Отже, фінансовий ринок має досить складну внутрішню структуру, його функціонування досягає найбільшої ефективності тоді, коли задіяні усі його складові. При цьому виконуючі завдання, які покладені на перспективний розвиток та стабільності в цілому, де один із головних, це вдосконалення регулювання фінансового ринку.
Список використаних джерел:
1. Білорус О.Г. Політекономія світової системи фінансово-економічного глобалізму: нові тенденції та закономірності розвитку глобального фінансового сектору (частина 1) / О.Г. Білорус // Фінанси України. – 2015
2. Вісник Житомирського державного технологічного університету №2 (44) – Економічні науки. Серія: Економічні науки – 2016 .
3. Головко А. Інфраструктура ринку: прогноз вітчизняної моделі та факторів, що її визначають / А. Головко // Фінансовий ринок України. − №1 (39). – 2013.
4. Офіційний сайт Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://nfp.gov.ua/news/1275.html.
_________________________
Науковий керівник: Шевчук Юлія Василівна, старший викладач кафедри фінансових ринків, Університет Державної фіскальної служби України, м. Ірпінь
|