Загальні правові, економічні та соціальні умови інвестиційної діяльності на території України визначені Господарським кодексом України, Законом України від 18 вересня 1991 р. «Про інвестиційну діяльність».
Згідно з визначенням, інвестиції – це всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, у результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект [2].
Станом на сьогодні кумулятивний обсяг залучених з початку інвестування прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу) з країн ЄС в економіку України значно зменшився.
Відтік прямих іноземних інвестицій розвинених країн світу, які розміщували свої активи в основному в технологічних галузях національного господарства свідчить про погіршення інвестиційного клімату в Україні, причинами якого є: політична нестабільність, непередбачуваність та непрозорість державної політики, недосконалість правового середовища, обтяжлива фіскальна та митна політика, «клановість» економіки. З іншого боку, нарощування обсягів інвестицій від господарчих суб’єктів держав, в яких й так великі проблеми з коштами і відомі вони далеко не розвинутою економікою, а розташуванням на їхній території офшорів – свідчить про непрозорість інвестиційної політики в Україні, головне про «різні правила гри» для іноземного капіталу різного походження.
Основними інвесторами з Євросоюзу є Кіпр, Німеччина, Нідерланди, Австрія, Велика Британія, Франція та Італія (див. табл. 1):
Обсяги прямих іноземних інвестицій з України в економіку держав-членів ЄС за період до 1 липня 2015 р. склали 6015,4 млн. дол. США. Перше півріччя підтвердило вже існуючі тенденції інвестування, відповідно до яких перше місце призначення українських прямих інвестицій зберігається за Кіпром – 5817,6 млн. дол. США (див. табл.2):
З точки зору розвитку Одеської області, при визначенні пріоритетів економіки, інвестиційно привабливими галузями є: морегосподарський комплекс, високотехнологічні галузі промисловості, переробка сільськогосподарської продукції, а також ті, що мають надзвичайно сприятливі передумови для розвитку, враховуючи природний та інші потенціали регіону і тенденції розвитку світової економіки на основі процесів глобалізації та інтеграції (агропромисловий комплекс, туризм і рекреація).
Впродовж останніх років Одеська область здійснювала активну зовнішньоекономічну діяльність у сфері залучення іноземних інвестицій. За обсягом прямих іноземних інвестицій область стабільно утримувала 7-е місце серед регіонів України.
За географією надходжень структура іноземних інвестицій в регіон впродовж останніх років також суттєво не змінилася. Лідерами серед країн-інвесторів, на які припадає 75% інвестицій в економіку регіону, залишаються Кіпр, Нідерланди, Велика Британія.
На базі такого широкого потенціалу та наявності ресурсів різноманітного призначення регіон має широкі можливості для реалізації інвестиційних проектів, у тому числі концесійних, що значно підвищить використання наявних ресурсів та конкурентоспроможність регіону. Слід відмітити необхідність створення умов для покращення інвестиційного клімату регіону та потребу у додаткових стимулюючих заходах щодо укладання договорів про вкладення коштів приватного сектору в економіку Одеської області.
Список використаних джерел:
1. Коляда О. В. Іноземне інвестування в Україні на шляху інтеграції до світового господарства / О. В. Коляда, О. С. Федорчук // Збірник наукових праць Національного університету державної податкової служби України. – 2016. – № 1. – С. 67-84.
2. Сухотеріна, Л. І. Підприємницьке право / Л. І. Сухотеріна,
Т. О. Анцупова, І.Б. Кривдіна. – О. : Наука і техніка, 2006. – 112 с.
3. Офіційна сторінка Державної служби статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.
|