:: ECONOMY :: ВПЛИВ ДИНАМІКИ ЕКСПОРТУ ЗЕРНА НА ДОХОДИ УКРАЇНСЬКИХ СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ :: ECONOMY :: ВПЛИВ ДИНАМІКИ ЕКСПОРТУ ЗЕРНА НА ДОХОДИ УКРАЇНСЬКИХ СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ
:: ECONOMY :: ВПЛИВ ДИНАМІКИ ЕКСПОРТУ ЗЕРНА НА ДОХОДИ УКРАЇНСЬКИХ СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ВПЛИВ ДИНАМІКИ ЕКСПОРТУ ЗЕРНА НА ДОХОДИ УКРАЇНСЬКИХ СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ

 
27.06.2017 19:05
Автор: Мартишев Павло Андрійович, аспірант, Інститут економіки та прогнозування НАН України
[Секція 1. Економіка та підприємництво;]

Одним з головних факторів, які впливають на доходи виробників зерна в Україні є поведінка експортерів, зокрема обсяг експорту впродовж маркетингового року. Основною проблемою експорту українського зерна є те, що більша частина врожаю реалізується відразу після збиральної кампанії у період низьких світових цін, внаслідок чого як трейдери, так і сільгоспвиробники недоотримують значну частину виручки. 

Наприклад у 2015/16 МР найбільше продовольчої пшениці експортувалося в перші три місяці кампанії  за відносно низьких цін (рис. 1). Крім того, різниця між цінами внутрішнього та експортного ринків (EXW та FOB) була найбільшою саме на початку сезону, тобто фермери недоотримали більше коштів, ніж експортери. 




Прикладом раціональної політики експорту зернових культур може слугувати Франція. Уряд даної країни сприяє тому, щоб експортні операції відбувалися більше-менш рівномірно протягом маркетингового року, а не лише на його початку. Як видно з рис. 1 та 2, більша частина французької пшениці експортується взимку та навесні, після того як країни-імпортери отримали великі обсяги дешевої сировини з України та Росії. В цей період досить часто відбувається зростання експортних цін, яким користуються французькі зернотрейдери. Хоча ця тенденція не є закономірною (наприклад, у 2012/2013 МР ціни були найвищими восени), подібна стратегія дозволяє вміло диверсифікувати ризики, отримуючи переваги навіть від незначних коливань ринкової кон’юнктури.




Подібна підвищена сезонність цінової динаміки на українському ринку викликана низькою ліквідністю підприємств-виробників. Для поповнення свого оборотного капіталу аграрії змушені масово продавати більшу частину врожаю у конкретний період часу, провокуючи падіння цін. Зазначимо, що низька ліквідність виробників викликана високими кредитними ставками для сільгоспвиробників. Загалом, 70-80% своїх операційних витрат аграрії покривають за рахунок кредитів [2]. 

Ще однією причиною завчасної реалізації врожаю є умови Меморандуму про взаєморозуміння з експортерами зерна, який Міністерство аграрної політики та продовольства України узгоджує з учасниками ринку кожного року. У даному документі вказуються рекомендовані норми експорту зерна протягом кампанії, які не залежать від цінової кон’юнктури світового ринку, а тому – викривляють ціни протягом сезону. Крім того, для продовольчої пшениці складається щоквартальний графік експорту. Так, у 2015/16 МР за перший квартал необхідно було експортувати 4,3 млн. т зернової, за три наступних квартали – по 1,5 млн. т [1]. Як бачимо, планова динаміка експорту також зміщується на початок сезону, у період низьких цін.

Зазначимо, що експортери не можуть (або не хочуть) якісно аналізувати світовий ринок та реалізовувати продукцію у період високих цін, підвищуючи при цьому закупівельні ціни всередині країни. Замість цього вони активно скуповують дешеве зерно у фермерів, користуючись їх слабким становищем. 

Вирішити вищезазначену проблему низьких цін може вдосконалення законодавства у сфері здешевлення кредитів для сільгосппідприємств, перегляд умов Меморандуму та заохочення використання альтернативних інструментів поповнення оборотних коштів сільгосппідприємств (форвардні контракти, аграрні розписки тощо). 




Список використаних джерел:

1.Меморандум про взаєморозуміння  між Міністерством аграрної політики та продовольства України і суб’єктами господарювання – експортерами зерна у 2015/2016 маркетинговому році. [Електронний ресурс] // Режим доступу: https://www.zakon-i-normativ.info/index.php/component/lica/?href=0&view=text&base=1&id=1590334&menu=1

2.Про средние компании и ставки по кредитам для украинской агросферы. [Електронний ресурс] // Латифундист, 2017. Доступно з:  http://latifundist.com/blog/read/1807-pro-srednie-kompanii-i-stavki-po-kreditam-dlya-ukrainskoj-agrosfery

3.http://www.ukragroconsult.com/

4.http://www.odaconnect.com.ua.

________________________________

Науковий керівник: Шубравська Олена Василівна, професор, доктор економічних наук



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ОБ’ЄКТИВНА НЕОБХІДНІСТЬ ІНТЕНСИФІКАЦІЇ АГРАРНОГО ВИРОБНИЦТВА
29.06.2017 12:56
МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ РИНКОВОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ
27.06.2017 18:44
ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОМУНАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ В УКРАЇНІ
23.06.2017 18:00




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.139 сек. / Mysql: 1599 (0.108 сек.)