Метою дослідження є економічна ситуація по регіонам яка склалась за 2015, проаналізувати чому економіка України зараз перебуває в гіршому стані, а ніж на початку світової кризи 2008-2009 року.
Актуальність теми полягає в тому, що розподіл ВВП нерівномірний по всій Україні, а також фінансування регіонів з бюджету не економічно-доцільно розподілене, в результаті чого деякі області перенасиченні економічними показниками, а де які йдуть повністю в занепад.
Розгляду тенденцій і особливостей розвитку і спаду економіки України на регіональному і місцевому рівнях, виявленню основних чинників, які впливають на його ефективність, й причин, що стримують процес ефективного розвитку економіки, присвячено праці В. Левицького, Г. Цихановського, О. Білімовича.
В Україні зараз скалась важка економічна ситуація спричинена бойовими діями в зоні АТО, а також відокремлення Криму, відповідно до цього можна прорахувати відсоток ВВП за 2016, перший квартал, це тільки 8/10 докризового показника. Зменшилось промислове виробництво майже на 3/4, а нинішній експорт дорівнював 7/10 експорту 2008. Через цю ситуацію знизився середньостатистичний дохід українця, що теж негативно відбивається на економіки України. Середня заробітна плата в середньому на сьогодні складає 190 $, а у 2008 приблизно 250$. Уряд України збільшив мінімальну заробітну плату, але якщо переводити цю суму в іноземну валюту, можна побачити, що все рівно ситуація не покращилась, а навпаки. За 2016 мінімальна заробітна плата дорівнює 49 $, а під час 2008 вона була 71 $.
Однак якщо розглядати економіку України по регіонах можна спостерігати, що не всі регіони ідуть в занепад, а навпаки деякі почали активний економічний розвиток. Щоб зрозуміти яка склалась ситуація на теперішній час, варто розглянути динаміку регіонів за 8 років, з початку світової кризи і до сьогодні.
Загалом по Україні ВВП у 2015, менший на 10,7 %. Донизу загальнодержавні показники тягнуть Південний Схід, зокрема такі регіони як Запорізька – 17,2 %, Полтавська – 18,6%, Харківська – 10,9%, Івано-Франківська – 8, 3%. Зростати почали регіони: Тернопільська + 26,2%, Кіровоградська +24,9%, Житомирська + 23,4%. Винницька + 18,9 %. (Розрахунки за даними Держкомстату)[2]. Саме на основі цих показників надалі наводитиметься інформація про ВВП (рис. 1.).
Рис.1. Динаміка ВВП по регіонам, %, за 2016 рік.
Проаналізувавши дані, можна помітити, що є області економіка яких перебуває в занепаді мають вищий рівень розвитку порівняно з більшістю тих, які стрімко зростають, останні поки що лише зменшують відрив.
В результаті проведених досліджень ми бачимо, що ті регіони які були з 2004 налаштовані на вступ в ЄС мають стрімкий економічний розвиток, а ті регіони які сумують за СРСР, повністю деградують і тягнуть економіку України вниз. Також ще однією проблемою в Україні нерівномірний розподіл доходів регіонів, а значна частина прибутків виводиться за межі окремих областей, і за межі країни загалом за допомогою схем трансферного ціноутворення.
У регіонах із найвищими темпами економічного зростання показники офіційної зайнятості одні з найнижчих, інфраструктура і далі деградує, відповідно значна частина жителів шукає засоби для існування за їхніми межами, але неможна казати, що уряд це ігнорує навпаки, якщо розглянути “План пріоритетних дій Уряду на 2016 рік”, то навпаки на меті стоїть забезпечення зростання рівня життя громадян і підвищення якості завдяки сталому економічному розвитку, що є великим кроком до досягнення Європейський економічних показників.
Підсумовуючи все вище сказане, можна зробити висновок для того щоб покращити економічну ситуацію в цілому , варто отриманий ВВП розподіляти таким чином щоб в одному місці не було надмірного скупчення ресурсів, а також забезпечити райони які зараз в економічній кризі новими технологіями та трудовими ресурсами.
Список використаних джерел:
1. Крамар О. Тиждень /О. Крамар. – Київ :Український тиждень, 2016 – 8 c.
2. Державна служба статистична України [електронний ресурс] :[веб-сайт]. – Електронні дані . – Держстат України, 1998-2016. – Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua (дата звернення 09.09.2016) – Назва з екрана.
3. Проект. План пріоритетних дій Уряду на 2016 рік [електронний ресурс] :[веб-сайт]. – Електронні дані . – Кабінет Міністрів України, 2016.- Режим доступу: www.kmu.gov.ua (дата звернення 03.10.2016) – Назва з екрана.
____________________________
Науковий керівник: Бала В.В., доцент кафедри економіки, Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського
|