Вітчизняні підприємства працюють в сучасних мінливих умовах невизначеності та ризику, що потребують від них підтримки високого рівня економічної стійкості. Зміна економічної активності, криза в економічній та фінансовій системах істотно впливають на стійкість суб’єктів господарювання. Багато підприємств на сьогоднішній день під впливом зовнішніх і внутрішніх чинників не можуть забезпечувати належний рівень економічної стійкості. Актуальність дослідження вітчизняних підприємств визначають умови економічної дестабілізації та пошук загроз економічної стійкості.
Метою дослідження є аналіз економічної стійкості ТОВ «ТРАНСЕКСПЕСЕРВІС» та чинників, що її обумовлюють.
З метою оцінювання рівня економічної стійкості ТОВ «ТРАНСЕКСПЕСЕРВІС» розглянуто сукупність взаємопов’язаних складових економічної стійкості за функціональною ознакою, такі як фінансова, виробнича, інвестиційно-інноваційна стійкості та стійкість рівня організаційної культури.
Для аналізу кожної складової було використано низку коефіцієнтів, що дають можливість зробити наступні висновки:
- значення коефіцієнтів концентрації власного капіталу (автономії) за 2014-2015 роки знаходяться в гранично допустимій межі, а в 2013 році коефіцієнт був менше допустимого рівня, це свідчить про те, що в 2013 році підприємство мало критичний фінансовий стан;
- коефіцієнт фінансової залежності за 2014-2015 роки знаходяться в гранично допустимих межах, а у 2013 році перевищує своє граничне значення, що свідчить про загрозу фінансовій незалежності підприємства;
- коефіцієнт рентабельності продажів у 2015 році був нижче допустимого рівня, ще вказує на зниження суми операційного прибутку;
- коефіцієнт кваліфікації працівників у 2015 році порівняно з попереднім роком виріс, і вказує на достатній рівень кваліфікації працівників;
- коефіцієнт рівня трудової дисципліни персоналу не стабільний, але він знаходиться в допустимих межах.
З метою побудови узагальненої оцінки рівня економічної стійкості підприємства було використано інтегральний показник, розрахований на основі показників–індикаторів та вагових коефіцієнтів. Впродовж 2013-2015 років інтегральний показник зменшився з 0,73 до 0,69, що вказує на зменшення рівня економічної стійкості ТОВ «ТРАНСЕКСПЕСЕРВІС».
Отже, найбільш проблемною складовою стійкості ТОВ «ТРАНСЕКСПЕСЕРВІС» є виробнича стійкість та стійкість рівня організаційної культури.
Для підвищення виробничої стійкості ТОВ «ТРАНСЕКСПЕСЕРВІС» доцільно провести оновлення основних виробничих фондів. З метою підвищення стійкості рівня організаційної культури необхідно оновити традиції, норми, правила, цінності організації, які сприймаються персоналом організації і стають потужним стимулом для формування ефективної системи управління та якісного складу працівників організації.
Список використаних джерел:
1. Корчагіна О. В. Економічна стійкість підприємства [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.m-cconomy.ru/art.php?nArtId=820.
2. Офіційний сайт ТОВ «ТРАНСЕКСПЕСЕРВІС» [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://transekspeservs-tzov.biz-gid.ru/
________________________________
Науковий керівник: Дернова Ірина Анатоліївна, к.е.н., Київський національний університет технологій та дизайну
|