Важливою складовою народно-господарського комплексу є сільське господарство, як галузь, яка виробляє продукти харчування для населення, відіграє функцію життєзабезпечення та є сировинною базою для розвиту харчової та легкої промисловості.
В Україні кількість сільськогосподарських підприємств в 2015 році становила 46744, що на 732 одиниці більше ніж у 2014 році, з яких: великих підприємств – 29 проти 28 у 2014 році, що становить 0,1% від загальної кількості підприємств, середніх – 2533, що на 62 одиниці менше ніж у 2014 році, і становить 5,4 %, малих – 44182 проти 43389 одиниць у 2014 році, що становить 94,5%.
Виробництво сільськогосподарської продукції та її реалізація тісно пов’язані з використанням земельних, трудових та матеріально-технічних ресурсів, що потребує постійної уваги підприємств щодо шляхів оптимізації та зниження їх витрат. Цей процес, що охоплює всі етапи виробничої та збутової діяльності підприємств і отримав назву управління витратами.
Управління витратами є процесом формування витрат щодо їх видів, місць та носіїв з постійним контролем рівня витрат і стимулювання їх зниження.
Для формування системи управління витратами на підприємстві необхідно чітко її структурувати, тобто визначити складові (елементи), що взаємодіятимуть між собою відповідно до поставлених завдань. Розмір витрат є основним чинником для оцінювання ефективності діяльності підприємства, оскільки безпосередньо впливає на формування фінансового результату. Через це управління витратами потребує детального вивчення та удосконалення.
Управління витратами на сільськогосподарських підприємствах включає в себе розробку, впровадження і контроль заходів, спрямованих на отримання максимального ефекту від використання наявного ресурсного потенціалу.
До основних заходів, спрямованих на оптимізацію та мінімізацію витрат в сільському господарстві є:
1) різноманітні стадії виробничого процесу організовувати якомога ефективніше з найменшим можливим використанням праці та техніки, щоб зменшити ризик поломки механізмів або складності управління.
2) підприємствам необхідно мінімізувати свої витрати шляхом вибору оптимальних масштабів виробництва та використання ресурсів.
3) Впровадження мінімального обробітку ґрунту при обробленні сільськогосподарських культур, дозволяє реалізувати ряд значних переваг у порівнянні із традиційним землеробством, яке засноване на відвальній оранці.
Запровадження управлінських функцій щодо обліку, аналізу та контролю витрат сприятиме формуванню на сільськогосподарських підприємствах системи моніторингу фактичних витрат і їх поведінки, прийняттю ефективних рішень щодо поліпшення структури собівартості сільськогосподарської продукції.
Основною перевагою запровадження системи управління витратами на сільськогосподарських підприємствах є отримання своєчасної, достовірної і повної інформації про собівартість певних видів продукції та їх пропозиції на ринку у порівнянні з конкурентами, а також оперативний контроль за ефективністю використання ресурсного потенціалу підприємства.
Список використанихджерел:
1. Державна служба статистики [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua
2. Давидович І.Є. Управління витратами: Навч. посібник. 2-ге вид., перероб. і доп. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – 228 с.
3. Панасюк В.М. Витрати виробництва: управлінський аспект. – Тернопіль: Астон, 2005.- 228 с.
_______________________________
Науковий керівник: Кузнецова Наталія Богданівна , к. е. н. , доцент кафедри бізнес-економіки Київського національного університету технологій та дизайну
|