Для організації контролю за екологічними витратами діє система показників охорони навколишнього середовища, котра грунтується на розробленій у 70-ті роки системі статистичної звітності щодо навколишнього середовища. На нашу думку треба покращити збір інформації і привести у відповідність до нагальних потреб навколишнього середовища і з урахуванням розвитку економіки. Прийнято вважати, що показник повинен не тільки відповідати на питання, в якому стані знаходиться той чи інший об'єкт а і показувати тенденцію певного, досліджуваного явища. Показники надають інформацію більш зрозуміліше ніж комплексні статистичні, економічні чи інші наукові групи даних. На нашу думку процес формування інформаційної навантаженості показника можна представити у формі піраміди (Рис.1)
Рис. 1 Процес змістового наповнення показників.
Джерело: розроблено автором самостійно.
Відповідно до наведеного вище рисунку, дуже важливим є збір і відповідно формування первинних даних для подальшого аналізу.
Система показників стану навколишнього середовища безпосередньо пов'язана з чинною системою статистичної звітності. На минулому етапі розвитку дана форма статистичної звітності забезпечила збір даних про найбільш гострі проблеми, пов'язані з антропогенним впливом на окремі складові навколишнього середовища і поклала основу для побудови системи показників, яка складалася з наступних розділів:
- показники стану, використання і охорони водних ресурсів;
- показники забруднення, стану і охорони атмосферного повітря;
- показники стану, використання і охорони земельних ресурсів;
- показники стану, використання і охорони лісових ресурсів;
- показники наявності, охорони і використання тваринного та рослинного світу;
- показники охорони надр, наявності і раціонального використання мінеральних ресурсів ресурсів;
- показники наявності, стану і охорони заповідних територій;
- показники утворення, видалення і утилізації промислових відходів;
- показники утворення побутових відходів і охорони навколишнього середовища від їх забруднення;
-показники наявності, стану і використання основних фондів природоохоронного призначення.
На сьогодні система статистичної звітності в галузі охорони навколишнього середовища не дає повної, достовірної та прозорої інформації про критичні параметри впливу для конкретних екосистем та груп населення. На нашу думку слід виходити з міжнародних вимог та впроваджувати показники які б відображали еколого-економічні процеси на національному рівні.
Список використаних джерел:
1. Акимова Т.А., Хаскин В.В. Основы экоразвития: учебное пособие / Т.А. Акимова, В.В. Хаскин – М.: Издательство Московская экономическая академия, 1994. – 312с.
2. Wayne R. Ott. Environmental Statistics and Data Analysis. –CRC-Press, 1995. – 336p.
|