Актуальність обраної теми обумовлена тим, що податкова система України гальмує розвиток ринкових відносин в країні Як відомо, податки є найбільш важливим джерелом поповнення доходів держави. Також від їх формування залежить, наскільки благополучно буде розвиватися суспільство в країні і наскільки комфортно себе буде почувати кожен громадянин окремо. В наш час система оподаткування фізичних та юридичних осіб в Україні має ряд суттєвих недоліків. Усуненню цієї проблеми, може сприяти порівняння деяких основних видів податків в Україні з іншими країнами світу.
Дане порівняння вітчизняної системи оподаткування з системою оподаткування країн світу необхідне для того, щоб визначити конкурентоспроможність України на світовому ринку інвестицій та товарів, а також для вибору напрямів реформування податкової системи.
Найпоширенішим податком у всьому світі є податок на прибуток. Так, в Україні, базова ставка податку на прибуток становить 18%. Існують і такі країни, де діє низька процентна ставка. Так, наприклад, в Ліхтенштейні ставка податку на прибуток становить 12,5%. Аналогічна ставка діє і на Кіпрі. Низькі ставки податку на прибуток притягують зарубіжні активи. Однак не варто переймати цей досвід і впроваджувати такі ставки в Україні. Іноземні вкладники орієнтуються не тільки на розмір ставок податку на прибуток. Так, наприклад, в Молдові діє ставка в 12%, а в Македонії і того менше - лише 10%. Однак іноземні вкладники не поспішають вкладати свої активи в дані країни.
Існують і країни, зі значно вищою ставкою податку на прибуток, ніж в Україні. Наприклад, в Новій Зеландії ставка податку на прибуток становить 48%, в Чехії і США - 39%, в Швеції - 28%, в Данії - 34%, в Польщі - 40%. Однак дані країни мають стабільну економічну модель. На даний момент, Україні необхідно переймати досвід у тих країн, які зорієнтували роботу своєї системи оподаткування на розвиток бізнесу і наповнення державного бюджету.
Паралельно з податком на прибуток діє і податок на додану вартість (ПДВ). В Україні ставка по ПДВ складає 20%. Подібна ставка діє і в деяких країнах Європи, таких як: Франція, Великобританія, Вірменія та Сербія. У ряді інших країн цей податок коливається в межах від 5 до 50%. Розглянемо ставки ПДВ в різних країнах світу:
- В Бутані - 50%;
- В Угорщині - 27 %;
- В Австрії - 20%;
- В Мальті - 18%;
- В Люксимбурзі - 15%;
- В Японії - 9%;
- В Канаді - 5%.
Це свідчить про відсутність у всьому світі єдиної думки, щодо того який повинен бути розмір ставки ПДВ.
Здавалося б, завищення ставки по ПДВ повинно привести до зменшення товарів, що ввозяться, і як наслідок, збільшення виробництва і купівельного попиту на товари вітчизняного виробника. Однак в Україні ця теорія не працює. У ситуації, що склалася вигоду отримують найбільші експортери, які мають регулярні відшкодування податку на додану вартість з державного бюджету. Однак більшість малого бізнесу в Україні не має змоги отримати відшкодування ПДВ, і за фактом платить податок з вартості всього товару.
Через відсутність чинного механізму відшкодування ПДВ, в Україні процвітає так звана «тіньова економіка». Тому, найефективнішою реформою в системі оподаткування України, стане зниження ставки по ПДВ. Податок на додану вартість працює в Україні, як податок з продажів, проте за таких умов його ставка повинна бути відповідною - не більше ніж 10% або, наприклад як в Канаді - 5%. Таким чином, вирішилася б проблема з відшкодуванням податку на додану вартість.
З вищесказаного можна зробити однозначний висновок, що податкова система в Україні є досить недосконалою і має ряд недоліків. Тому є очевидною потреба в її реформуванні. Цього можна досягти лише за умови комплексного використання досвіду більш розвинених країн світу у побудові податкової системи.
Список використаних джерел:
1. Карлін М.І. Фінанси країн Європейського Союзу / М.І. Карлін. – К. : Знання, 2011. – 639 с.
2. Міжнародний досвід: адміністрування податків в Європі та в Україні//Офіційний сайт Державної фіскальної служби України [Електронний ресурс]– Режим доступу: http://sta-sumy.gov.ua
_______________________
Науковий керівник: Підлісна Олена Анатоліївна, кандидат технічних наук, доцент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імен Ігоря Сікорського»
|