:: ECONOMY :: АУДИТ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ :: ECONOMY :: АУДИТ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
:: ECONOMY :: АУДИТ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

АУДИТ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

 
16.12.2016 19:20
Автор: Пастернак Марія Мар’янівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри аудиту та економічного аналізу, Університет державної фіскальної служби України, м. Ірпінь, Україна
[Секція 3. Облік, статистика і аудит;]

В сучасних умовах достовірна інформація про фінансові результати діяльності суб’єктів господарювання цікавить як внутрішніх користувачів фінансової звітності, так і зовнішніх. Підтвердження достовірності даних про фінансові результати досягається за допомогою аудиту. Аудит фінансових результатів є одним із найскладніших видів аудиту фінансової звітності, так як є найбільш ризикованим та трудомістким для аудиторської фірми.

Недостатнє забезпечення нормативно-законодавчими актами та методичними рекомендаціями аудиту фінансових результатів і викликана цим складність його проведення, а також недостатній рівень дослідження його методики з точки зору потреб управління свідчить про актуальністьтеми дослідження.

Проблеми аудиту фінансових результатів діяльності суб’єктів господарювання досліджувались в працях вітчизняних науковців: Даценко Г. В., Багдасаряна С. О.[3], Костюченко А. І., Орєхової А. І. [4] тощо. Однак, жодна з цих праць в повній мірі не висвітлює загальну методику аудиту фінансовихрезультатів.

Метою дослідження євисвітлення проблемних питань щодо загальної методики аудиту фінансових результатів діяльності суб’єктів господарювання та надання пропозицій щодо її удосконалення.

Як відомо, аудит проводиться відповідно до Закону України «Про аудиторську діяльність» від 22.04.1993 р.№3125-XII[1] та Міжнародних стандартів аудиту[2]. Вказані нормативні документи визначають правові засади та вказують єдині вимоги проведення аудиту в цілому, а отже, це стосується і аудиту фінансових результатів. Ці нормативні документи не містять методичних рекомендацій щодо проведення аудиту за окремими напрямками, наприклад, перевірка фінансових результатів. 

 Відсутні також інструкції щодо проведення аудиту фінансових результатів в залежності від галузі економіки України. Тому серед науковців ведуться дискусії щодо запровадження загальної методики аудиту фінансових результатів та проблем, які при цьому виникають.

Так, Даценко Г. В., Багдасарян С. О. розглядають проблеми аудиту фінансових результатів, які пов’язані: з нестабільністю нормативно-правової бази; формальним підходом до аудиту всієї фінансової звітності (в тому числі форми 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)») та стандартизацією її відповідно до вимог міжнaродних стандартів (МСФЗ); з використанням шаблонів при проведенні аудиту фінансових результатів; низьким рівнем знань аудитора про специфіку діяльності різних підприємств різних галузей економіки України [3]. 

Автори вважають, що вирішення вказаних проблем покращить якість проведення аудиту. Тобто, пропозиції науковців спрямовані на удосконалення організації проведення  аудиту фінансових результатів, а не на їх методику.

Костюченко А. І., Орєхова А. І., описуючи особливості аудиту фінансових результатів діяльності підприємств аграрного сектору, вказують на питання, вирішення яких дозволить удосконалити саму їх методику. Проблемним питанням, як вважають автори, є етапи аудиту фінансових результатів діяльності підприємств аграрного сектору. В якості питань, які необхідно розглянути вказують:

 Перевірка організації і ведення бухгалтерського обліку фінансових результатів;

 Оцінка системи внутрішнього контролю фінансових результатів;

 Методичне забезпечення аудиту фінансових результатів в частині визначення методів, прийомів, етапів аудиторської перевірки[4].

На наш погляд, дані питання не відображають специфіку аграрного секторуекономіки України, їх можна застосовувати при проведенні аудиту суб’єктів господарювання різних галузей економіки України. По-друге, не зрозуміло йдеться мова про етапи аудиту фінансових результатів чи про проблемні питання, вирішення яких дозволить покращити аудит. Крім того, авторами не надано пропозицій щодо удосконалення самої методику аудиту фінансових результатів.

Розглянувши проблеми аудиту фінансових результатів та шляхи їх вирішення, можна зробити висновки, що питання загальної методики аудиту фінансових результатів висвітлено недостатньо. Зокрема, Даценко Г. В., Багдасарян С. О.[3]пропонують удосконалити організаційні аспекти аудиту фінансових результатів. Костюченко А. І.,Орєхова А. І. [4]надають пропозиції щодо удосконалення окремого елементу загальної методики – етапів аудиту. 

На наш погляд, для удосконалення загальної методики аудиту фінансових результатів потрібно розробити комплексну, взаємопов’язану й логічно зумовлену послідовність виконання наступних процедур:

1) мета аудиту фінансових результатів: висловлення думки аудитора про те, що фінансова звiтнiсть у всiх суттєвих аспектах достовiрно i повно подає iнформацiю про фінансові результати згiдно з вимогами законодавства України;

2) об’єкти аудиту фінансових результатів: дані фінансового та управлінського обліку доходів, витрат і фінансових результатів; звітність суб’єктів господарювання тощо;

3) джерела інформації: установчі документи суб’єктів господарювання; Положення облікової політики про доходи, витрати і фінансові результати; законодавчо-нормативні акти, документи з планування доходів, витрат і фінансових результатів; результати внутрішнього аудиту; первинна документація, рахунки бухгалтерського обліку, регістри аналітичного та синтетичного обліку доходів, витрат і фінансових результатів; форми фінансової звітності, статистична звітність, звіти, складені для цілей управлінського обліку, організаційно-розпорядчі документи тощо;

4) методи аудиту: огляд, опитування, документальна перевірка, підтвердження, аналітичні процедури, підрахунок тощо;

5) етапи проведення аудиту фінансових результатів: підготовчий; основний та заключний.

На підготовчому етапі здійснюється планування аудиту: встановлюється мета аудиту фінансових результатів; визначаються об’єкти і джерела інформації; здійснюється оцінювання ризику аудиту фінансових результатів та рівня суттєвості; визначаються критерії оцінювання звітності при перевірці фінансових результатів; вказуються методи збору аудиторських доказів; розробляється план та програма аудиту фінансових результатів.

Основний етап передбачає безпосереднє проведення аудиту фінансових результатів: аудит доходів, витрат і результатів діяльності за даними бухгалтерського обліку та за даними фінансової звітності.

На заключному етапі складається аудиторський висновок; здійснюється контроль за результатами аудиту фінансових результатів.

За результатами проведеного дослідження можна зробити висновки, що науковці у своїх працях висвітлюють проблеми аудиту фінансових результатів діяльності суб’єктів господарювання з точки зору його організації тощо. Разом з тим, мало дослідженим є питання стосовно загальної методики аудиту фінансових результатів. 

Нами надано деякі пропозиції щодо удосконалення загальної методики аудиту фінансових результатів. Зокрема, запропоновано аудит фінансових результатів здійснювати в певній логічній послідовності: встановити мету, об’єкти та джерела інформації аудиту; вибрати методи аудиту та проводити перевірку фінансових результатів за трьома етапами.




Список використаних джерел:

1. Про аудиторську діяльність : закон України від 22.04.1993 р.№3125-XII (станом на 01.01.2016 р.) // [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/3125-12.

2. Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг (видання 2014 року) : частина 1. – Київ : Фенікс, 2015. – 985 с.

3. Даценко Г. В., Багдасарян С. О. Аудит фінансових результатів підприємства / Г. В. Даценко, С. О. Багдасарян // [Електронний ресурс]. – Режим доступу :http://nauka.kushnir.mk.ua/?p=63979.

4. Костюченко А. І. Удосконалення методики аудиту фінансових результатів діяльності підприємств аграрного сектору / А. І. Костюченко, А. І. Орєхова // [Електронний ресурс]. – Режим доступу :file:///C:/Users/User/Downloads/4906-9781-1-SM%20(7).pdf.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
СИСТЕМА ПОКАЗНИКІВ КОНТРОЛЮ ЗА ЕКОЛОГІЧНИМИ ВИТРАТАМИ
19.12.2016 12:29
МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ СТАТИСТИЧНОГО АНАЛІЗУ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ МАШИНОБУДІВНОГО ПІДПРИЄМСТВА
17.12.2016 21:18
АУДИТ РОЗРАХУНКІВ З ПОКУПЦЯМИ І ЗАМОВНИКАМИ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ
17.12.2016 17:16
ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ БЕЗГОТІВКОВИХ РОЗРАХУНКІВ
16.12.2016 19:37
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ОРЕНДНИХ ОПЕРАЦІЙ ЗГІДНО НАЦІОНАЛЬНИХ ТА МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
16.12.2016 17:19
СУТНІСТЬ ІНТЕГРОВАНОГО БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
16.12.2016 17:13
ГОТОВА ПРОДУКЦІЯ ЯК ОБЛІКОВО-ЕКОНОМІЧНА КАТЕГОРІЯ
16.12.2016 15:51
ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ У КОНТЕКСТІ ЗМІН ЗАКОНОДАВСТВА
15.12.2016 20:16
ПОДАТКОВІ НАДХОДЖЕННЯ В РОЗРІЗІ РЕГІОНІВ
15.12.2016 17:54
ДЕРЖАВНА АУДИТОРСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ: ІСТОРИЧНИЙ РОЗВИТОК ТА СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ ФУНКЦІОНУВАННЯ
14.12.2016 18:14




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.255 сек. / Mysql: 1630 (0.198 сек.)