Ризик є ймовірністю загрози втрати підприємством частини своїх ресурсів або усвідомлена можливість небезпеки виникнення непередбачених втрат очікуваного прибутку, майна або грошей у зв’язку з випадковими змінами умов економічної діяльності, несприятливими обставинами та ін. [1].
Управління ризиками –це процес, прийняття рішень і здійснення заходів, спрямованих на забезпечення мінімально можливого (припустимого) ризику, слідуючи якому організація детально аналізує ризики кожного виду діяльності підприємства з метою максимальної ефективності кожного кроку і, відповідно, всієї діяльності підприємства загалом[1].
Система управління ризиками в першу чергу залежить від структуризованої моделі, фактори, у свою чергу, можуть залежати від самої специфіки підприємницької діяльності. Ризики притаманні будь-якій підприємницькій діяльності. Тому для існування успішного підприємства в умовах невизначеності у світовій ринковій економіці, потрібно оцінювати всі можливі ступені ризику та вміти управляти ними. Для майже всіх галузей створення системи управління ризиками є дуже важливим, особливо, коли мова йде про підприємства, які відносяться до сфери послуг. Особливе значення проведення аналізу обумовлено зростанням ролі туристського ринку в світовій економіці. Саме володіння інструментарієм управління ризиком дає суб’єкту підприємництва можливість адекватно реагувати на загрози через розробку і реалізацію ефективних стратегій поведінки, здійснення відповідних антикризових заходів.
Існує багато робіт вітчизняних і зарубіжних науковців, які надають безліч оптимальних рішень управління ризиками, саме в туристичній індустрії. Так, В.С. Асаулко стверджує, управління валютними ризиками є шляхом до ефективної роботи підприємства[2], а О.О. Овчаров розглядає специфічні сторони управління ризиками саме для туристичної індустрії. Останній дослідник вказує на жорсткі вимоги до рівня ризиків на підприємствах туристичної індустрії, що включають в себе ризик для життя і здоров’я туристів; туристські ризики пов’язані зі збитками для підприємств, що є суміжними для туризму, для самих туристів [3].
Тобто в сучасних умовах господарювання необхідно розробити перелік факторів, які б мали позитивний вплив на ризики в підприємницькій діяльності та функціонували для зниження рівня ризиків та покращенню роботи підприємств.
Вплив на ризик – застосування конкретних способів впливу на ризики підприємства для мінімізації та нейтралізації їх наслідків.
В першу чергу ефективність управління ризиками залежить від достовірної і точної інформації, яка надається різними відділами підприємства, тому необхідно досліджувати такі документи:
- бухгалтерську звітність;
- технічну документацію;
- первинні документи управлінської та фінансової звітності;
- дані щоквартальних та річних фінансових звітів, тощо.
Для виявлення ризиків необхідно здійснити розрахунок коефіцієнтів фінансового аналізу, що є показниками-індикаторами ризику, за допомогою системи показників, які характеризують фінансовий стан підприємства. Далі потрібно оцінити загальну ситуацію на підприємстві і дослідити, які ризикові події вже сталися та можливі ризики, які можуть мати місце у майбутньому.
Щоб удосконалити систему управління ризиками, необхідно:
1. Здійснити оцінки ризиків у стратегічних і операційних процесах (так як процес управління ризиками являється невід’ємною частиною операційного управління).
2. Впровадити ефективну аналітичну техніку, тобто виявлення ризиків на рівні бізнес-процесів.
3. Поліпшити вимірювання та оцінку конкретних ризиків. Підготовка чітких звітів про ключові ризики дозволить скоротити час їх вирішення.
Отже, проаналізувавши деякі роботи науковців, які розглядають проблеми вирішення управлінських ризиків, були запропоновані напрями, які повинні забезпечити зниження рівня ризику, збільшити рівень конкурентоспроможності, а також зможуть забезпечити успішну подальшу діяльність підприємства на економічному ринку, в тому числі й туристичних послуг.
Список використаних джерел:
1. Шегда А.В. Ризики в підприємництві: оцінювання та управління: Навч. посібник / А.В. Шегда, М.В. Голованенко. – К.: Знання, 2008. – 271 с.
2. Асаулко В.С. Ризик-менеджмент на підприємствах курортно-рекреаційного комплексу: специфіка та етапи побудови /В.С. Асаулко // Наукові записки Острозької академії:Зб. наук. праць. Вип.9. – Острог: Нац. ун-т «Острозька академія», 2007. – С.10-18.
3. Овчаров А.О. Управление рисками в сфере туристских услуг / А.О. Овчаров // Вестник Санкт-Петербургского университета. – 2008. – №8. – С.138-160.
|