Згідно зі ст. 1 Конституції України, Україна проголошена насамперед соціальною державою, а однією з головних функцій такої держави є забезпечення прав і свобод людини. У ринковій соціально-орієнтованій моделі економіки зростає роль соціальної функції держави. Уряд і держава несуть відповідальність за надання громадянам соціального захисту і забезпечення рівного доступу до задоволення основних потреб. Суми виплачених пенсій українським пенсіонерам впливають на рівень забезпечення їм гідного життя. Це прямо впливає на рівень бідності, який можна розглядатися як суттєвий показник дієвості політики соціального захисту. Отже, ступінь цивілізованості держави визначається рівнем соціального захисту її громадян.
З-поміж низки законодавчих новацій останнього часу у пенсійній сфері одна з них заслуговує на особливу увагу: починаючи з березня 2014 року, вперше за всю історію незалежної України, пенсії почали оподатковуватись [1].
До 1-го липня 2016 року пенсії, сума яких перевищувала три прожиткові мінімуми оподатковувались податком на доходи фізичних осіб та воєнним збором. Таке оподаткування стосувалось як працюючих та і не працюючих пенсіонерів. Але, що стосується працюючих пенсіонерів то відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213—VIII від 2 березня 2015 р., запроваджено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам.А саме: в період роботи працюючим пенсіонерам виплачується 85% призначеного розміру пенсії. Якщо в працюючого пенсіонера розмір пенсії менший ніж 1611 грн., таким пенсіонерам пенсія виплачується у повному обсязі. Пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах, у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи [2].
Закон України від 02.06.2016 р. №1411 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій» набрав чинності 1 липня 2016 року. Законом передбачено відміна 15% податку на пенсії, що не перевищують 10 740 грн. − 10 розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на 1 січня звітного податкового року [3].
Таке нововведення стосуються лише пенсіонерів, у котрих розмір пенсії в межах від трьох (4197 грн.) до десяти прожиткових мінімумів (10740 грн.). Саме для цієї категорії осіб, для яких проводилось нарахування та сплата такого податку, оподаткування пенсій відміняється з 1 липня.
Отже, можемо зробити висновок, що станом до 01.07.2016 р. з пенсій українських пенсіонерів утримувались: податок на доходи фізичних осіб, 15% пенсії для працюючих пенсіонерів та воєнний збір. Ці відрахування значно зменшували розмір виплачених сум пенсій. З прийняттям Закону«Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій» розмір отриманих пенсій збільшиться для тих пенсіонерів, пенсія яких перевищувала 4197 грн., адже саме у таких пенсіонерів утримувались ПДФО і ВЗ.
Список використаних джерел:
1.Кваша С.М. Стратегія розвитку аграрного сектору економіки України в умовах євроінтеграційних процесів: 69-та наук.-практ. студентська конф., 3 грудня 2015 р.: тези доп. – к., 2015. – 287 с.
2. http://zakon5.rada.gov.ua/laws/213-19
3.http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1411-19
|