Статистична інформація - документована інформація, що дає кількісну характеристику масових явищ та процесів, які відбуваються в економічній, соціальній, культурній та інших сферах життя суспільства [1].
Головним ресурсом державної статистичної інформації в Україні є Державна служба статистики України та Головне управління регіональної статистики [2].
В проведенні статистичного дослідження було використано метод статистичних групувань для аналізу взаємозв`язку між населенням України по регіонам та товарооборотом роздрібної торгівлі.
Статистичне групування - являє собою розподіл сукупності масових суспільних явищ на однорідні типові групи за суттєвими для них ознаками з метою всебічної характеристики їх стану, розвитку і взаємозв'язків. Наприклад, групування промислових підприємств за формами власності, групування населення за статтю, віком, групування комерційних банків за сумою активів балансу тощо [3].
Оборот роздрібної торгівлі у 2015р. на 19,8% менше від обсягу 2014 р. У структурі обороту роздрібної торгівлі 47,3% припадало на оборот торгової мережі підприємств (юридичних осіб), 30,6% становив оборот організованих ринків із продажу споживчих товарів та неформальних ринків, 22,1% – оборот фізичних осіб-підприємців, що мають мережу поза ринками.
Рис. 1. Структура обороту роздрібної торгівлі, %
У загальному обороті роздрібної торгівлі у 2015р. більше половини обсягів (58,7%) припадало на товарооборот від продажу непродовольчих товарів і 41,3% – на товарооборот продовольчих товарів.
У таблиці 1 представлено аналітичне групування з ціллю виявлення взаємозв’язку між чисельністю населення по регіонам України та роздрібним товарооборотом за 2015 рік за регіонами .
Таблиця 1.
Аналітичне групування
Висновок: Зростання кількості населення по регіонам сприяє збільшенню роздрібного товарообороту. Між чисельністю населення та об’ємом роздрібного товарообороту існує безпосередня залежність.
Якщо розглядати ці дані у відсотках, то роздрібний товарооборот по групам регіонів виглядає так:
Рис. 2. Роздрібний товарооборот по регіонам 2015 р., %
Використовуючи отримані результати можна сказати, що найбільший відсоток роздрібного товарообороту в Україні у 2015 році припадає на першу групу, в яку входить 16 областей України, їх сукупний роздрібний товарооборот складає 163635,5 тис. грн., що становить 33,2% від всього обсягу. Найменша частина припадає на четверту групу, до складу якої входить тільки Дніпропетровська область, обсяг роздрібного товарообігу дорівнює 47718,4 тис. грн., що становить 9,8%.
Список використаних джерел:
1. Закон України про державну статистику [Електронний ресурс] / Про державну статистику: Абзац дванадцятий статті 1 в редакції Закону N 2938-VI від 13.01.2011 – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/ laws/show/2614-12
2. Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. Економічна статистика/Економічна діяльність/ Внутрішня торгівля. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/work/region.html
3. Westudents [Електронний ресурс]. Теорія статистики - Мармоза А.Т. -Статистичні групування, їх зміст, завдання і види: Абзац другий. – Режим доступу: http://westudents.com.ua/glavy/88823-32-statistichn-grupuvannya-h-zmst-zavdannya-vidi.html
|