Фінансове планування є невід'ємною частиною успішного функціонування підприємства. Воно представляє собою процес розробки системи заходів щодо забезпечення підприємства необхідними фінансовими ресурсами і підвищенню ефективності фінансової діяльності в майбутньому періоді. Планування фінансових показників дозволяє визначити шлях ефективного вкладення капіталу; забезпечити необхідними фінансовими ресурсами виробничу, інвестиційну та фінансову діяльність; максимізувати прибуток, завдяки раціональному використанню внутрішніх резервів; контролювати фінансовий стан підприємства.
Фінансове планування на підприємстві представляє собою складний процес і включає такі етапи: аналіз фінансової ситуації, розробка загальної фінансової стратегії підприємства, складання поточних фінансових планів, коригування та конкретизація фінансового плану, розробка оперативних фінансових планів, аналіз і контроль виконання фінансових планів.
На першому етапі аналізують фінансові показники діяльності підприємства за попередній період. Використовують дані фінансової документації: бухгалтерського балансу, звіту про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів. Основна увага приділяється таким показникам, як обсяг реалізації, витрати, прибуток. Проведений аналіз дозволяє оцінити фінансові результати діяльності підприємства і визначити проблеми, які стоять перед ним.
На другому етапі проводять розробку фінансової стратегії і фінансової політики за основними напрямками фінансової діяльності підприємства, складають основні прогнозні документи, які стосуються перспективних фінансових планів.
На третьому етапі уточнюють і конкретизують основні показники прогнозних фінансових документів за допомогою складання поточних фінансових планів.
Четвертий етап передбачає пов'язування показників фінансових планів з виробничими, комерційними, інвестиційними та іншими планами і програмами, які розробляються підприємством.
На п'ятому етапі здійснюють оперативне фінансове планування, яке визначає розробку поточної виробничої, комерційної та фінансової діяльності підприємства і впливає на кінцеві фінансові результати його діяльності в цілому.
Процес фінансового планування на підприємстві завершується аналізом і контролем за виконанням фінансових планів. Тобто, шостий етап полягає у визначенні фактичних кінцевих фінансових результатів діяльності підприємства, порівнянні їх із запланованими показниками, виявленні причин відхилень від планових показників, в розробці заходів щодо усунення негативних явищ.
Отже, можна зробити висновок, що фінансове планування представляє собою складний, багатокроковий процес. Завдяки сучасним інформаційним технологіям, можна спростити і полегшити планування, а також уникнути логічних і механічних помилок. У наш час найбільш популярними є такі програми:
1. 1С 1АБ Управління фінансами
В якості сучасного комплексного програмного забезпечення, що отримало широке застосування в області автоматизації контролю фінансових потоків та бюджетних коштів для багатопрофільних компаній виступає програма 1С: 1АБ Управління фінансами. До основних переваг даного продукту відносяться:
• Велика функціональність;
• Зручність і простота у використанні;
• Структурований підхід.
Програма дозволяє здійснювати наступну роботу: оперативне та стратегічне планування організації, збирання і класифікація даних по виконанню плану за фактом, виконання план-факторного аналізу бюджету, а також прогнозування, аналіз і моделювання фінансового стану підприємства.
2. Програма «Інталєв»
Впровадження даної програми у виробництво надасть Вам можливість здійснювати контроль над фінансовою діяльністю Вашої організації: від оперативного отримання всіх необхідних даних до їх комплексного ретельного аналізу, що у свою чергу гарантує прозорість руху фінансових коштів.
Цей продукт допомагає автоматизувати такі сфери фінансового управління, як:
• Бухгалтерський і управлінський облік;
• Бюджетування всієї фінансової системи;
• Платіжний календар;
• Фінансовий контроль;
• Фінансовий аналіз;
• Прогнозування.
Програма «Інталєв» успішно використовується в середніх і великих організаціях різних форм власності та напрямків діяльності. Можливості програми не залежать від галузевої специфікації підприємства.
3. Comshare MPS
Даний програмний продукт характеризується широкими можливостями для складання звітів: до послуг споживача надається безліч таблиць і графіків. Система досить наочна, так як дозволяє задати колір підкреслення відхилень отриманих показників від заданих. Це особливо зручно при складанні консолідованих багатосторінкових звітів: можна легко зосередитися на проблемних показниках. Крім цього, система дозволяє будувати досить складні моделі і працювати з віддаленими філіями.
Програма Comshare MPS влаштована незвичайним чином: вона складається з певної кількості окремих модулів. Ця унікальна програма для фінансового планування стане ідеальним варіантом для тих підприємств, яким важливо якісно і детально оформляти звіти та іншу бухгалтерську документацію.
«Контур Корпорація. Бюджет холдингу»
Функціональне призначення даної програми – фінансове планування холдингів і багато філіальних підприємств. Система дозволяє прогнозувати результати фінансово-господарської роботи організації, враховувати, аналізувати і контролювати фактичне виконання бюджетів.
Дана система забезпечує:
• Участь у бюджетній роботі всіх філій. Інструменти системи допомагають віддаленим філіям розробляти плани і затверджувати їх в головній конторі;
• Об'єднання основного фінансового інформації корпорації в єдиному сховищі даних. Всі бюджетні дані філій збираються в одне інформаційне сховище «Контур Корпорація» і закріплюються в зведеному бюджеті організації.
Система дає змогу інтегрувати в сховище інформаційних даних різні фінансові дані підприємства, необхідні для розробки планів та обліку виконання бюджету по факту.
Підводячи підсумки огляду найпопулярніших програм фінансового планування, що використовуються для аналізу і розрахунку інвестиційних проектів, можна сказати, що вибір конкретної програми визначається самим користувачем в залежності від поставлених завдань.
На ринку можна знайти безліч програм, що задовольняють потреби користувачів як по функціональних можливостях, так і за ціновими показниками. Програми «Project Expert», «Інвестор», «Альт — Інвест», «COMFAR» можна використовувати консалтинговим фірмам як основу для створення індивідуальної моделі функціонування організації. Всі наведені у статті комп'ютерні програми фінансового планування значно полегшують бухгалтерську діяльність підприємства і економлять робочий час персоналу.
Список використаних джерел:
1. Шелудько В. М. Фінансовий менеджмент: підручник - К. : Знання, 2006. - 439с.
2. Ільїн А.І. Планування на підприємстві: навчальний посібник - 6-е вид., Перераб. і доп. - Мн.: Нове знання, 2005. - 656с.
3. http://studopedia.ru/3_19281_organizatsiya-finansovogo-planirovaniya.html
4. http://programmist1s.ru/bit-finans-upravlencheskiy-uchet/
5. http://www.intalev.ru/
6. http://1c.ru/vendors/intalev/kf.html
7. http://www.bplan.ru/articles/15.htm
|