В умовах нестабільності економіки і підприємництва важливе значення у процесі функціонування підприємств готельно-ресторанного господарства відіграє поняття кадрової безпеки. Зміст поняття «кадрова безпека» є характеристика та обгрунтування стану економічної системи при якому відбувається ефективне функціонування всіх її складових, забезпечення захищеності та здатність протистоянь внутрішнім і зовнішнім впливам і загрозам пов’язаних з персоналом, змістовний та структурний аналіз, діагностика та прогнозування впливу діяльності персоналу на внутрішні та зовнішні показники вказаної економічної системи [1, c. 275].
Дослідивши заклади готельно-ресторанного господарства регіону та стан кадрової безпеки встановили спеціальні критерії і визначили їх параметри стосовно кадрової служби, її зобов’язання: запровадити застосування поточних і планових значень показників кадрової безпеки для планування на довго- та короткострокову перспективу; здійснювати постійний моніторинг та аналіз установлених показників у сфері обслуговування; брати участь у розробленні й реалізації сценаріїв і заходів щодо стабілізації параметрів діяльності готельно-ресторанних підприємств.
Моніторинг необхідно здійснювати з метою визначення та прогнозу негативних явищ та дій щодо інтересів і об'єктів кадрової безпеки в готельно-ресторанному бізнесі. Виявили, що несприятливі явища і процеси можуть бути виражені у наступному: виникненні нез'ясовних фінансових, технологічних та інформаційних явищ і процесів; виникненні форс-мажорних обставин; нез'ясованій або негативній поведінці окремих працівників і їх груп; виникненні конфліктних ситуацій між внутрішніми і зовнішніми суб'єктами бізнесу; підозрілому інтересі з боку зовнішніх суб'єктів до діяльності підприємства готельно-ресторанного бізнесу, об'єкта, його персоналу, керівництва, інформації, матеріальних засобів і грошових коштів; виникненні проблем особистої безпеки працівників та ін [2, c.75].
З позиції служби управління персоналом кожен кандидат на вакансію в організації, так само як і кожен працівник підприємства готельно-ресторанного господарства, повинен постійно розглядатися як джерело кадрового ризику і потенційної загрози [3, c.74]. В даний час до ризиків, що виникають в підсистемі управління персоналом підприємства готельно-ресторанного господарства, відносять наступні загрози з боку співробітників: пряме розкрадання майна підприємства; використання ресурсів підприємства у власних цілях; навмисне псування і знищення майна підприємства; отримання заробітної плати за невиконануроботу; продаж відомостей, що становить комерційну таємницю; порушення трудової дисципліни; створення в колективі несприятливого морально-псіхологічного клімату.
Таким чином, запровадження системи кадрової безпеки та постійний контроль за її функціонуванням є невід’ємною складовою процесу функціонування закладів готельно-ресторанного бізнесу регіону, тому для виявлення та усунення ризиків та загроз кадрової безпеки на підприємствах регіону необхідно застосовувати методи управління ризиками.
Список використаних джерел:
1. Ортинський В. Л. Економічна безпека підприємств, організацій та установ: навч. посібник / В. Л. Ортинський, І. С. Керницький, З. Б. Живко. – Київ : Правова єдність, 2009 . – 542 с.
2. Капустін М. Про деякі проблеми економічної безпеки підприємництва // Персонал/ М. Капустін – 2007. - №6. – С.74-77
3. Ткачук Т. Характерні особливості конкурентної розвідки та промислового шпигунства. Персонал./ Т. Ткачук– 2007. - №2. – С.72-78.
|