В умовах формування ринкової економіки та в сучастній кризовій ситуації в країні швидко набуває популярності процес удосконалення системи управління підприємством. Розвиток світової економіки та економік окремих країн, зокрема України, вимагає підвищення конкурентоспроможності й конкурентоздатності останніх для успішного функціонування в економічному просторі. З цим, у першу чергу, пов’язано ефективне використання промисловим підприємством усіх можливих ресурсів, які є в наявності.
В сучасній науковій літературі можна знайти велику кількість визначення поняття системи управління підприємством, кожне з яких, по-своєму, вірне та відповідає певному аспекту діяльності самого підприємства. В табл. 1 наведено результати огляду праць фахівців до визначення сутності системи управління на підприємстві.
Таблиця 1. - Основні підходи до визначення поняття “система управління підприємством”
Проаналізувавши праці науковців щодо визначення терміну система управління на підприємстві, можна побачити, що автори використовують такі характеристики терміну: значима система, створена для дослідження та контролю задля отримання максимального результату; впливова система, призвана реалізувати всі плани керівника одночасно з усуненням проблем управління; система організації, направлена на ріст організованості господарської системи; самостійна система, підсистеми якої відповідають за різноманітні функції на підприємстві тощо.
Управлінські рішення - ключовий елемент у сфері відносин між керованою та керівною системами, тому як саме вони є методами реалізації інтересів (потреб) обох сторін. Управління при цьому є процесом вироблення та реалізації суб’єктом управління управлінських рішень в рамках цілеспрямованої дії на об’єкт управління, для організації і координації його діяльності при функціонуванні системи [7].
Як бачимо, наведені положення мають бути опорними та переконливими для достовірного аналізу системи управління підприємством. Подальше поглиблене вивчення цього терміну може проводитися на основі методології науковців різних областей знань.
Таким чином, можна зробити висновок відносно системного або комплексного визначення поняття системи управління на підприємстві. Тобто більшість фахівців з даного питання представляють систему управління саме як комбіновану систему з різноманітними функціями та завданнями.
На основі вищезазначеного можна узагальнити визначення поняття системи управліняя підприємством, а саме: система управління підприємством - це сукупність принципів та методів самостійної системи, за допомогою яких реалізується ефективне функціонування підприємства та досягнення ним поставлених цілей в умовах формування ринкової економіки.
Список використаних джерел:
1. Глущенко В. В., Глущенко І. І. Дослідження систем управління: Соціологічні та економічні дослідження, прогнозні і планові дослідження, експериментальні дослідження. - Московська область: Крила, 2000. - 416 с.
2. Игнатьева А. В., Максимцов М. М. Исследование систем управления: Учебное пособие. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: ЮНИТИ-ДАНА: Закон и право, 2012. — 167 с.
3. Мішин B., Асташкіна І. Стадії та етапи дослідження систем управління. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.inventech.ru/lib/analis/analis0025/.
4. Мотышина М.С. Исследование систем управления и системный анализ. Методические и прикладные аспекты: Учеб. Пособие. - СПб.: СПбГУЭФ, 2002. - 116 с.
5. Мочерний С.В. Економічна теорія. Навчальний посібник, 3-тє вид., доп. і перероб. - К.: Академія, 2005. - 640 с.
6. Стенлі Янг. Системне управління організацією.- Навчальний посібник /
Я. Стенлі. - М.: Пріор, 2010. - 439 с.
7. Черницька А. М. Розкриття і характеристика підходів до визначення системи управління підприємством. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=1638.
|