Згідно з даними Міжнародної організації праці (МОП), рівень безробіття в Україні перевищує 9,3% і до початку 2016 року, за прогнозами МОП та Міжнародного валютного фонду (МВФ), зросте до 11,5%. За оцінками Федерації роботодавців України, за останній рік Україна втратила близько 1 мільйона робочих місць, і, на жаль, це ще не межа.
Крім того, за даними Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття, кількість українців, які не мають постійної роботи, або є прихованими безробітними, становить близько 5000000 чоловік.
Профспілки і багато експертів оцінюють рівень безробіття в Україні вже в 18-20%, зараховуючи сюди тих, хто офіційно числиться у відпустках без збереження заробітної плати або переоформлений на неповний робочий день. Та й не варто забувати про постійно зростаючу кількість безробітних в результаті все нових руйнувань і блокади на території Донецької та Луганської областей. Офіційні дані скорочення рівня зареєстрованого безробіття з’ясовні тим, що у всіх регіональних центрах зайнятості заробили в 2014 році військові комісаріати. Щоб уникнути призову багато хто просто не реєструються або знімаються з обліку. Таким чином, протягом 5 місяців нинішнього року офіційне безробіття скоротилася на 55000 чоловік.
А ось за методологією МОП ситуація з безробіттям в Україні знаходиться в куди гіршому стані. Якщо в передреволюційному 2013 року рівень безробіття в Україні становив 7,7%, то вже в постреволюційному 2014 року цей показник виріс до 9,7%. Незважаючи на те, що в 2015 році рівень безробіття скоротився до 9,3% (у результаті сезонного фактора), на 2016 рік МВФ та МОП прогнозують рівень безробіття на рівні понад 11,5% [1].
Як бачимо, офіційні і реальні дані про стан справ на ринку праці розходяться в кілька разів. Повне відсторонення держави від проблем безробіття лише погіршує ситуацію. Дані про падіння економіки, в першу чергу про падіння ВВП і рівня промислового виробництва, лише підтверджують, що рівень безробіття в Україні найближчим часом тільки збільшиться.
У таких умовах політика держави на ринку праці має бути спрямована на скорочення рівня безробіття, тобто забезпечення можливості реалізації своєї трудової активності всім громадянам.
За даними Держкомстату, на 1 березня 2015 року в Державній службі зайнятості було зареєстровано 589,1 тис. безробітніх, що на 4,4% більше, ніж на 1 лютого. Офіційний показник безробіття в лютому складав 2,1% від загальної кількості населення працездатного віку, що на 0,1 % вище січневого показника. У віковому розрізі найбільш уразливими виявилися чоловіки у віці 25-29 років, серед них показник безробіття склав 10,6%[2].
Список використаних джерел:
1. Офіційний сайт державної служби зайнятості України// Режим доступу: www.dcz.gov.ua/
2. Павлюк М./ Безробіття в Україні станом на 2015 рік//Стаття. - 2015. -3с.
_________________________
Науковий керівник: Корягіна Тетяна Вікторівна, кандидат наук з державного управління, доцент кафедри оподаткування та соціального забезпечення, Університет митної справи та фінансів
|