:: ECONOMY :: ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ТА ФУНКЦІЇ КРЕДИТУ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ :: ECONOMY :: ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ТА ФУНКЦІЇ КРЕДИТУ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ
:: ECONOMY :: ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ТА ФУНКЦІЇ КРЕДИТУ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ТА ФУНКЦІЇ КРЕДИТУ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

 
08.12.2016 14:41
Автор: Войтюк Анюта Валеріївна, студентка, Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне, Україна
[Секція 5. Банківська справа. Фінанси, грошовий обіг та кредит;]

У світовій практиці розвиток економічних відносин нерозривно пов’язаний з банківським кредитом. Кредитування – це процес, що включає сукупність механізмів реалізації кредитних відносин. Він охоплює майже всі сфери економічної діяльності, зачіпаючи інтереси більшості суб’єктів ринку.

Кредитні відносини мають давню історію, впродовж якої наукову думку не перестають хвилювати питання сутності кредиту та його місця в житті суспільства. Незважаючи на велику кількість наукових праць єдиний підхід до визначення сутності кредиту, на даний час, у спеціальній економічній літературі відсутній. У таблиці узагальнено підходи щодо тлумачення поняття «кредит». Більшість авторів трактують кредит як вид суспільних відносин.

Таблиця

Підходи до тлумачення поняття «кредит»




Фундаментальне законодавче визначення банківського кредиту міститься в Законі України «Про банки та банківську діяльність». В даному документі термін «банківський кредит» розглядається як «будь-яке зобов’язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов’язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов’язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов’язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми» [8].Варто зазначити, що відповідно до закону кредит не розглядається як грошові кошти чи матеріальні ресурси, а як зобов’язання, що випливають із умов договорів відповідно до Цивільного кодексу України, що дає підстави стверджувати, що кредит функціонує в рамках економічних відносин.

Найповніше суть кредиту проявляється у функціях, які він виконує. На сучасному етапі виокремлюється різна кількість функцій і по різному тлумачаться їх значення. Сучасні економісти відзначають щонайменше три функції кредиту: перерозподільну, емісійну та контрольну. 

Перерозподільна функція полягає в тому, що матеріальні та грошові ресурси, які були вже розподілені і передані у власність економічним суб’єктам, через кредит перерозподіляються і спрямовуються у тимчасове користування іншим суб’єктам, не змінюючи їх первинного права власності.

Контрольна функція полягає в тому, що в процесі кредитування забезпечується контроль за дотриманням умов та принципів кредиту з боку суб’єктів кредитної угоди.

Емісійна функція кредиту виникла з появою банків і в даний час стала першорядною. Вона полягає у заміщенні обігу готівкових грошей кредитними операціями. Дана функція визначає роль кредиту у розвитку безготівкових розрахунків, що прискорює швидкість руху грошей, а від так знижує загальні витрати обігу в економіці.

Виконання кредитом ряду функцій дає йому можливість відігравати значну та багатогранну роль в економіці країни, а саме активно взаємодіяти із зовнішнім середовищем, з іншими (некредитними) процесами в економіці і соціальній сфері та помітно впливати на них. 

Свої функції кредит може успішно виконувати лише в умовах розвинутої ринкової економіки, коли сутність кредиту і закономірності його руху можуть проявитися найбільш повно. В умовах перехідної економіки України таких можливостей не було. Це негативно впливало як на рівень їх реалізації, що проявилося в низькій ролі кредиту в соціально-економічному житті суспільства, так і на стан теоретичного осмислення цього складного питання [9].

Варто зазначити, що на сьогодні постає досить багато питань щодо визначення як самого терміну кредиту, так і його функцій. Дана проблема вимагає до себе більш пильної уваги дослідників і науковців особливо з боку визначення методологічних основ для уникнення розбіжності у трактуванні кредиту та його функцій.




Список використаних джерел:

1. Гроші та кредит : підруч. / [М.І. Савлук, К.Г. Зуллас, А.М. Коряк та ін.] ; відп. за ред.  М.І. Савлук. – К. : Либідь, 1992. – 331 с.

2. Маслова С.О. Ринок фінансових послуг: навч. посіб. / С.О. Маслова, О.А. Опалов. – К. : Кондор, 2006. – 192 с. 

3. Потійко Ю. Ще раз про кредит / Вісник Національного банку України./

Ю. Потійко – 2000. – №12. – С. 47 – 48. 

4. Щетинін А.І. Гроші та кредит: підручник: Підручник. – 3-тє вид., перероб. і доп. / А.І Щетинін. –  К.: Центр учбової літератури, 2008. – 432 с.

5. Колесніченко В.Ф. Гроші та кредит: навч. посіб. / Колесніченко В.Ф. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2008. –  370 с. 

6. Арбузов С.Г. Банківська енциклопедія / С.Г. Арбузов, Ю.В. Колобов, В.І. Міщенко, С.В. Науменкова. – К. : Центр наукових досліджень Національного банку України : Знання, 2011. – 504 с

7. Івасів Б.С. Гроші та кредит [Текст] : підручник / Б.С. Івасів. – вид. 3-тє, змін. і доп. – К. : Кондор, 2008. – 528 с.

8. Про банки і банківську діяльність : Закон України від 07 грудня 2000 року №2121-III [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon3.rada.gov.ua

9. Савлук І.М. Гроші та кредит : Підручник. – 3-тє вид., перероб. і доп. / [М.І. Савлук, А.М. Мороз, М.Ф. Пуховкіна та ін.] ; за заг. ред. М.І. Савлука. [Електронний ресурс]. – Режим доступу :http://studentbooks.com.ua

________________________

Науковий керівник: Бондарєва Тетяна Григорівна, доцент, кандидат економічних наук кафедри Обліку і аудиту, Національний університет водного господарства та природокористування



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ БАНКУ
16.12.2016 17:43
ПРОБЛЕМИ РЕФОРМУВАННЯ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
16.12.2016 15:39
ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ПРОВЕДЕННЯ ФІНАНСОВОГО ОЗДОРОВЛЕННЯ БАНКІВ
16.12.2016 14:32
ІНФЛЯЦІЯ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ ДЛЯ КРАЇНИ
14.12.2016 16:13
ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ ДЕРИВАТИВІВ
03.12.2016 12:52




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 1.719 сек. / Mysql: 1570 (1.57 сек.)