Створення концептуальних основ аудиторського контролю є досить важливою частиною для проведення моніторингу та діагностики діяльності будь-якого підприємства, що у свою чергу сприятиме достовірному і повному інформаційному забезпеченню в аспекті організаційних структур підприємства.
Проблемам розвитку і використання Міжнародних стандартів якості аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг велику увагу приділяють такі відомі вчені, як: Бутинець Ф. Ф., Голов С. Ф., Костюченко В. М., Сопко В. В., Усач Б. Ф. та інші [2, c.74].
Концептуальна основа Міжнародних стандартів аудиту - це узгоджена система взаємозв'язаних цілей і принципів, на основі якої можлива розробка несуперечливих стандартів і яка визначає природу, функції і межі аудиторських послуг, що надаються аудиторами зацікавленим в них користувачам [1, с.56].
Комітет міжнародної практики аудиту (КМПА) надав цю основу міжнародних стандартів аудиту у стандарті 120, в якому вказується, що КМПА уповноважений видавати міжнародні стандарти аудиту.
У стандарті 120 встановлюється розмежування між аудитом та супутніми послугами, визначає рівні впевненості аудитора при формуванні думки щодо фінансової звітності організацій, в тому числі функціонують в державному секторі.
Розробку і вдосконалення різних засадничих положень аудиту можна здійснювати і без вироблення концептуальної основи. Проте це, як правило, призводить до некомплексності і суперечності таких положень. Тому Міжнародна федерація бухгалтерів, перш ніж приступити до розробки стандартів і положень про міжнародну аудиторську практику (ПМАП), виробила концептуальну основу, яка дозволила чітко розмежувати власне аудит і супутні аудиту послуги [3].
Міжнародним стандартам контролю якості аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг притаманні суттєві структурні відмінності порівняно з раніше виданими стандартами. Зокрема вони містять Міжнародні стандарти аудиту (МСА 200-299), Міжнародні стандарти завдань з огляду (МСЗО 2000-2999), Міжнародні стандарти завдань з надання впевненості (МСЗНВ 3000-3999), Міжнародні стандарти супутніх послуг (МССП 4000-4999).
Концептуальна основа не визначає стандарти або не висуває вимоги до процедур при виконанні завдань з надання впевненості, дотримуючись яких, аудитор (практик) формулює висновок, який має на меті підвищення рівня довіри майбутніх користувачів. Концептуальною основою визначено види завдань щодо надання впевненості, які мають різну мету і є базою для різних форм висновку (звіту) [1, c.75].
Концептуальна Основа визначає та описує елементи та цілі завдань з надання впевненості, а також визначає завдання, на які розповсюджується дія Міжнародних стандартів аудиту (МСА), Міжнародних стандартів завдань з огляду (МСЗО), та Міжнародних стандартів завдань з надання впевненості.
Концептуальна основа самі по собі не задає стандарти або встановлює вимоги до процедур при виконанні завдань з надання впевненості. МСА, МСЗО та МСЗНВ розкривають основні принципи та процедури, а також поради щодо виконання завдань з надання впевненості, які співпадають з концепціями даної Основи.
Міжнародною концептуальною основою завдань з надання впевненості описано:
- складові завдання з надання впевненості;
- мету завдання;
- визначено завдання, на які поширюється дія Міжнародних стандартів завдань з огляду (МСЗО), Міжнародних стандартів завдань з надання впевненості (МСЗНВ), Міжнародних стандартів аудиту (МСА);
- визначено критерії для професійних аудиторів-практиків, інших осіб, Ради з Міжнародних стандартів аудиту та надання впевненості (РМСАНВ) при розробці МСЗНВ, МСЗО та MCA.
Зважаючи на те що аудиторська діяльність в Україні знаходиться на початковому етапі свого розвитку, у порівнянні зі світовим досвідом вона має ряд суперечностей та невизначеностей. Саме тому досвід зарубіжних країн має стати її своєрідним орієнтиром. Основні аспекти перспектив розвитку аудиту полягають в орієнтації на Міжнародні стандарти аудиту, їх детальне вивчення та впровадження в Україні.
Список використаних джерел:
1. Бурова Т. А. Концептуальна основа міжнародних стандартів аудиту / Т. А. Бурова. // Ефективна економіка. - 2012. - № 11, с. 56-61.
2. Копійка Я. С. Концептуальна основа міжнародних стандартів аудиту / Я. С. Копійка // Управління розвитком. - 2013. - № 20. - С. 74-76.
3. Концептуальна основа міжнародних стандартів аудиту і супутніх аудиту послуг [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.dsbrickworks.com.
_______________________
Науковий керівник: Крупельницька Ірина Геннадіївна, кандидат економічних наук, доцент, Вінницький торговельно-економічний інститут, Київський національний торговельно-економічний університет
|