За сучасних умов господарювання важливим елементом комплексної оцінки фінансового стану сільськогосподарських підприємств є проведення оцінки ліквідності та платоспроможності.
Під ліквідністю сільськогосподарського підприємства слід розуміти його здатність розрахуватись за свої поточні зобов’язання перед контрагентами і державою шляхом перетворення активів у грошові кошти.
До чинників, що впливають на ліквідність сільськогосподарського підприємства, відносять: якісну структуру активів за швидкістю їх трансформації в грошові кошти; амортизаційні відрахування; структуру джерел коштів за терміном їх погашення; розмір кінцевого фінансового результату сільськогосподарського підприємства; забезпеченість сільськогосподарського підприємства оборотним капіталом та окремими їх елементами; швидкість обертання оборотного капіталу; інвестиції в основні засоби та інші.
Під платоспроможністю сільськогосподарського підприємства слід розуміти його здатність своєчасно (у визначений термін) та в повному обсязі розрахуватись наявними платіжними засобами за свої боргові зобов’язання.
Основними відносними показниками ліквідності та платоспроможності сільськогосподарського підприємства є: коефіцієнт абсолютної ліквідності; коефіцієнт швидкої ліквідності; коефіцієнт загальної ліквідності; коефіцієнт платоспроможності; коефіцієнт поточної ліквідності; коефіцієнт покриття запасів.
Оцінка відносні показники ліквідності та платоспроможності сільськогосподарських підприємств України свідчить про те, що значення коефіцієнта абсолютної ліквідності знизилося на 0,069: з 0,122 у 2011 р. до 0,053 у 2015 р. Це означає, що рівень покриття поточних зобов’язань і забезпечень високоліквідними оборотними активами в 2011 р. становив 12,2 %, а в 2015 р. зменшився до 5,3 %. Порівняння цього показника з нормативним значенням (більше 0,2, або більше 20 %) свідчить про недостатню грошову платоспроможність сільськогосподарських підприємств України в аналізованому періоді (табл. 1).
Таблиця 1
Оцінка відносних показників ліквідності та платоспроможності сільськогосподарських підприємств України, 2011 – 2015 рр.
Джерело: дані Державної служби статистики України [1], розраховано автором
За 2011 – 2015 рр. фактичне значення коефіцієнта швидкої ліквідності збільшилося на 0,041, а коефіцієнта загальної ліквідності зменшилося на 0,506. Зазначені коефіцієнти перевищують нормативні значення (відповідно більше 0,7 і більше 1,0), що вказує на високий рівень розрахункової та майнової платоспроможності сільськогосподарських підприємств України. Так, станом на кінець 2011 р. оборотні активи сільськогосподарських підприємств перевищували поточні зобов’язання і забезпечення в 2 рази, а на кінець 2015 р. – в 1,5 рази. Серед допоміжних відносних показників оцінювання ліквідності й платоспроможності коефіцієнт платоспроможності знизився на 0,062: з 0,111 у 2011 р. до 0,049 у 2015 р. Порівняння цього показника з нормативним значенням (більше 0,1) свідчить про недостатню забезпеченість грошовими коштами сільськогосподарських підприємств України.
Таким чином, зниження у динаміці значень основних і допоміжних коефіцієнтів ліквідності свідчить про зменшення рівня платіжних можливостей сільськогосподарських підприємств України щодо виконання поточних зобов’язань з урахуванням використання наявних платіжних засобів.
Список використаних джерел:
1. Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.
|