Діагностика є основою у розвитку економіки вітчизняних підприємств. Ускладнення характеру діяльності підприємств в сучасних умовах висуває нові вимоги до інструментів управління і, зокрема, до методів дослідження й оцінки їх діяльності. Все більш чітко проявляється необхідність в удосконаленні відомих на сьогоднішній день і розробці нових рішень теоретичного та прикладного характеру, спрямованих на забезпечення високої ефективності аналітичної й управлінської діяльності підприємств в ринкових умовах [1]. Саме тому в даний час склалися об'єктивні передумови для застосування в системі управління діяльністю підприємства такого інструмента як економічна діагностика, який дозволяв би проводити детальне дослідження, одержувати достовірну і повну інформацію про діяльність підприємства, яка б служила базою для розробки та прийняття ефективних управлінських рішень. Застосування економічної діагностики в процесі управління господарською діяльністю підприємства дозволить своєчасно виявляти і розпізнавати стан підприємства за непрямими ознаками, що є особливо актуальним в умовах змінності та невизначеності зовнішнього економічного середовища.
Розвиток інформаційних систем, що використовуються в економіці як для автоматизованого розв’язання окремих економічних задач, так і для автоматизації процесів обліку та аналізу фінансових показників, відбувався відповідно до змін у складі забезпечувальної частини інформаційної системи та її функціональних можливостях.
У галузі автоматизованих розрахунків відбувся перехід від програм, які створювалися спеціально для кожної окремої задачі та реалізовували повністю формалізований алгоритм, до баз моделей, які мають у своєму складі широкий набір функцій та алгоритмів різних рівнів складності й дають змогу автоматично сформувати той чи інший алгоритм розрахунку залежно від функціональних потреб. В даний час на ринку комп'ютерних програм є універсальні аналітичні програми і спеціальні, що використовуються в окремих галузях економіки.
Абсолютна більшість спеціалізованих програм по аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства є програмами ретроспективного аналізу даних фінансової звітності. Вдосконалення таких програм впродовж багатьох років проводилося головним чином шляхом кількісного нарощування можливостей розрахунку як можна ширшого круга фінансових коефіцієнтів. При цьому практично не зачіпалася якісна сторона питання. У результаті були створені програми, що дозволяють розраховувати більше сотні фінансових коефіцієнтів.
Проте такі спеціалізовані програмні продукти здаються слабо адаптованими до вимог управління господарюючим суб’єктом. При їх використанні украй скрутне формулювання висновків за результатами проведення аналізу, виділення проблемних питань і областей в господарській діяльності суб’єкта [2].
Таким чином, можна стверджувати, що на сьогоднішній день подальші розробки завдань економічного аналізу в комп’ютерному середовищі є завдання, пов’язані з розробкою спеціалізованих программ з модулем функціонування аналізу використання економічного потенціалу підприємства, встановленням залежності між ступенем використання економічного потенціалу, величиною фінансових результатів діяльності і рівнем фінансового благополуччя організації.
Список використаних джерел:
1. Гетьман О.О., Шаповал В.М. Економічна діагностика: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – Київ: Центр навчальної літератури, 2009. – 307 с.
2. Основи інформаційних систем: Навчальний посібник / За ред. проф. В.Ф. Ситника. – К.: КНЕУ, 2007. – 252 с.
|