В умовах обмежених оборотних коштів суб’єктів підприємництва зовнішні інвестиції відіграють важливу роль. Проте їх залучення дедалі ускладнюється.
Метою даного дослідження є визначення, які фактори більше впливають на формування інвестиційного портфелю України – зовнішні чи внутрішні. Для досягнення мети у роботі було визначено і виконано наступні завдання: досліджено динаміку іноземних інвестицій в Україну за роками, співставлено розміри інвестиційних потоків і основні події періоду надходження інвестицій.
Динаміка притоку іноземних коштів в економіку України в період з 2002 по 20151 рік наведено на рисунку 1.
*складено автором на підставі даних Держкомстату
1Без урахування тимчасово окупованої території АР Крим і м.Севастополя і частини зони проведення антитерористичної операції.
Рисунок 1 – Динаміка зміни капітальних іноземних інвестицій
Аналіз динаміки потоків інвестицій у співставленні з характером події, що сала рушійною силою відтоку цих інвестицій наведений у таблиці 1.
Таблиця 1 – Співставлення часових періодів і характеру причин спаду інвестицій
*таблиця складена автором на підставі даних Держкомстату і історичної хронології
Аналіз даних показав, що більший вплив на потоки інвестицій мають внутрішньодержавні процеси.
Таким чином, дослідження показали, що Україна є пасивним елементом світового фінансового ринку і вплив зовнішніх подій на потоки інвестицій складає близько 25%. Внутрішньополітичні події, в основному, стабілізують інвестиційні потоки на певному рівні. Причиною зміни динаміки залучення іноземних інвестицій в Україну можна вважати невизначеність у часі вектору розвитку України.
Список використаних джерел:
1.Державна служба статистики України [Електронний ресурс] /Капітальні інвестиції за джерелами фінансування 2010-2015. Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2007/ibd/iokjf/iokjf_u10-13_bez.htm
2. Державна служба статистики України [Електронний ресурс] /Інвестиції в основний капітал 2002-2011. Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2007/ibd/iokjf/iokjf_u07.htm
3. Вікіпедія [Електронний ресурс] /Вибори Президента України. Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Вибори_Президента_України
____________________
Науковий керівник: Підлісна Олена Анатоліївна, кандидат технічних наук, доцент, Національний технічний університет України «Київський Політехнічний Інститут ім. Ігоря Сікорського»
|