Підприємство, його проблеми і шляхи їх розв’язання, тактика і стратегія щоденного виживання, реальна ефективність господарської діяльності – ось що стоїть сьогодні в центрі уваги і потребує самого ретельного аналізу.
Актуальність теми дослідження полягає в тому, що у процесі становлення ринкових відносин в Україні всі ланки фінансової системи опинилися у глибокій кризі. І тому необхідним є деталізований аналіз фінансових результатів підприємства з метою запобігання його банкрутства і забезпечення подальшої успішної діяльності з перспективами виходу на міжнародні ринки, що так чи інакше повинне підвищувати авторитет держави.
Питання формування та аналізу фінансового результату підприємств розглядаються на теоретичному і методологічному рівнях у робота таких вітчизняних і закордонних учених – економістів: Г. Азаренкової, Б. Данилишина, І. Бланка, Н. Бреславцевої, Ф. Бутинця, В. Гриньової, Т. Клебанової, В. Ковальова, Б. Коласса, М. Крейніної, О. Пушкаря, О. Терещенка та інших [3].
Фінансовим результатом господарської діяльності підприємства є прибуток або збиток. Прибуток в основному утворюється в результаті реалізації готової продукції (послуг, товарів) [2]. Він формується поступово протягом фінансово-господарського року.
Очевидно, що для аналізу кінцевих результатів діяльності підприємства доцільно користуватися не лише абсолютними показниками прибутку чи збитку, адже за допомогою останніх неможливо порівнювати, наприклад, ефективність діяльності різних за розміром підприємств.[1]
Тому обчислюють показники ефективності, серед яких є основними показники рентабельності, які ототожнюють з прибутковістю та дохідністю.
Інформаційною базою для розрахунку основних показників рентабельності є вихідні дані фінансової звітності, а саме (звіт про сукупний дохід).
Залежно від того з чим порівнюється обраний показник прибутку, фінансовий аналіз розрізняє три групи коефіцієнтів рентабельності: витратні, дохідні, ресурсні.
Витратні показники характеризують дохідність витрат і показують, скільки прибутку генерує підприємств на кожну гривню витрат. У загальній формі цієї групи в знаменнику завжди будуть витрати. [1]
Дохідні показники характеризують ефективність комерційної діяльності та відображають, яку суму прибутку отримує підприємство з кожної гриві продажу. У загальній формі цієї групи в знаменнику завжди будуть доходи. [1]
Ресурсні показники характеризують ефективність використання підприємством ресурсів та показують величину прибутку, яка припадає на гривню ресурсів. У загальній формі ресурсного показника рентабельності в знаменнику завжди будуть показники балансу.[1]
Розглянемо аналіз показників ефективності використання загального капіталу ТОВ «Прогрес» наведено в табл.1.
Таблиця 1
Аналіз ефективності використання загального капіталу ТОВ «Прогрес»
Отже, проаналізувавши дані фінансової звітності можна зробити такі висновки, що чистий прибуток у 2013 році становив 2658,7 тис. грн., у 2014 році – 8091,5 тис. грн., що у 4 рази збільшився порівнюючи з попереднім періодом і це є досить позитивним результатом для підприємства. Коефіцієнт оборотності капіталу у 2013 році і 2014 році мав позитивний показник для підприємства – це означає, що за допомогою кожної гривні власного капіталу було вироблено продукції та надано послуг на суми 93 гривні і 92 гривні, а у 2015 році значення показника знизилося на суму 91,6 гривень. Це означає, що знизилася ефективність використання коштів власників підприємства.
Факторний аналіз рентабельності власного капіталу наведено в табл. 2.
Таблиця 2
Факторний аналіз рентабельності власного капіталу ТОВ «Прогрес»
Отже, проаналізувавши дану таблицю ми зробили наступні висновки, що рентабельність за чистим прибутком у 2015 році зменшилася у 8 разів, порівняно з 2014 р., це свідчить, що знизилася дохідність основної діяльності підприємства. Коефіцієнт оборотності активів у 2015 році збільшився на 75,5 на відміну з 2014 р., що становив 73,6, це свідчить, що підприємство розширює виробництво. Рентабельність власного капіталу у 2015 році зменшився у 6 разів, порівняно з 2014 р., це свідчить, що знизився рівень віддачі коштів акціонерів.
Можна стверджувати, що аналіз фінансових результатів є необхідною складовою системи комплексної діагностики підприємства, що обумовлюється наступним:
- аналіз фінансових результатів дає змогу оцінити результати від різних видів діяльності підприємства і відповідно ефективність діяльності об’єкта господарювання в цілому, сприяє прийняттю своєчасних та ефективних управлінських рішень;
- на основі результатів даного аналізу можна спрогнозувати майбутні витрати на різні види діяльності підприємства.
Список використаних джерел:
1. О. Я. Базілінська. Фінансовий аналіз: теорія та практика : навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / О. Я. Базілінська - К.: Центр учбової літератури, 2009. – 328 с.
2. Звіт про фінансовий стан і звіт про сукупний дохід ТОВ «Прогрес».
3. Потриваєва Н. В., Похилюк М.В., Формування фінансових результатів підприємств: [монографія] / Н. В. Потриваєва, М. В. Похилюк. – Миколаїв: Миколаївський національний аграрний університет, 2013. – 4 с.
4. Т. В. Черничко, С. В. Черничко. Фінансові результати діяльності підприємств Закарпатської області: оцінка та прогнозування. Науковий вісник державного Мукачівського університету / Т. В. Черничко, С. В. Черничко. – Мукачево: 2014, с. 157 – 161.
__________________________________________
Науковий керівник: Глазко Н. Д., асистент кафедри аналізу та статистики, Вінницький національний аграрний університет
|