В умовах сталого розвитку основним елементом калькуляції, який фіксує соціальний стан підприємства (і суспільства) є заробітна плата. Підхід, коли зарплата виступала як інструмент підвищення продуктивності праці вже не виконує запланованих функцій і є екстенсивним – в умовах глобалізації для збільшення рівня оплати праці працівники намагаються змінити місце роботи.
Таким чином, завданням організації оплати праці стає не тільки визначення її розміру залежно від факторів формування, але й розробка системи прогресивного соціально-економічного стимулювання та відзначення.
Метою даної наукової роботи є визначення оптимальної форми оплати праці для хімічних підприємств України та застосування сучасних підходів до формування заробітної плати. Для досягнення цієї мети було поставлено і виконано наступні завдання: проведений аналіз форм оплати праці у промисловості і на хімічних підприємствах України зокрема, визначено тенденції розвитку хімічної промисловості і їх вплив на оплату праці.
Кодекс Законів про Працю, Закон «Про оплату праці» визначають структуру заробітної плати: це основна (винагорода за виконання норм праці), додаткова (винагорода за понаднормову працю, доплати, надбавки, премії) зарплати і інші заохочувальні та компенсаційні виплати (винагорода за підсумками річної роботи, премії за спеціальними системами, компенсації). Основними формами оплати праці є відрядна й погодинна. Відрядну застосовують на ділянках, де самі робітники істотно впливають на кількісні та якісні результати праці. Погодинна форма оплати праці застосовується за умови, коли у робітника відсутня реальна можливість для збільшення випуску продукції.
В умовах ринку на деяких хімічних підприємствах з'являється тенденція до заміни відрядної форми оплати праці на погодинну. Це обумовлено зростанням автоматизації нових технологічних процесів і введенням систем комп’ютерного управління виробничими ділянками.
Таким чином, форма оплати праці на хімічних підприємствах може свідчити про рівень їх технічного оснащення.
Таблиця 1 - Співставлення розміру промислових підприємств України і їх статистичних показників за 2015 рік*
* таблиця складена автором за даними Державної служби статистики
Дослідження показали, що великі автоматизовані підприємства мають високі витрати на оплату праці, що свідчить на користь погодинної форми оплати праці. Малі промислові підприємства з такою ж долею зайнятих мають всього 6,3% від загальнопромислових витрат на оплату праці. Якщо порівняти кіль-кість великих, середніх і малих хімічних підприємств то, базуючись на результатах дослідження, можна говорити про повний перехід хімічної промисловості на погодинну форму оплати праці і зростання долі інших заохочувальних і компенсаційних виплат у структурі зарплати працівників. Перевагою для роботодавця при погодинній формі оплати праці є фіксована доля її у собівартості продукції, що формує стабільну конкуренту політику підприємства. При відрядній формі оплати праці підприємства переходять від найму працівників на посаду до роботи за договорами підряду. Останнє змішує поняття великого, середнього і малого підприємств і вимагає формування нової податкової парадигми України. Таким чином, вибір тієї чи іншої форми оплати праці на хімічному підприємстві є елементом стратегічного його розвитку.
|