На певних етапах цивілізаційного розвитку різних країн роль держави обмежувалась або посилювалась. У ХХ стало зрозуміло безперспективність економічного розвитку без належного державного регулювання. Ринковий механізм перестав забезпечувати ефективне функціонування економіки – економічний спад, безробіття, неефективна конкуренція, нераціональне використання ресурсів тощо. Така ситуація об’єктивно зумовила необхідність державного втручання в економічні процеси.
Проаналізувавши наукові погляди представників різних шкіл, течій напрямків на роль держави в регулюванні економіки, можна побачити, що в економічній літературі представлено досить різноманітний спектр думок щодо державного втручання в економіку (табл. 1).
Таб.1 Аналіз наукових поглядів на державне регулювання економіки
Джерело: оформлено автором на основі [1, 2].
Таким чином, науковці обґрунтували, а історія «довела», що немає високорозвиненої економіки без ринку, підприємництва. Разом із тим, немає і не може бути ефективної економіки без здійснення державного регулювання. Держава, реалізовуючи свої функції, завжди в деякій мірі втручається в економічні процеси. У сучасних умовах державному впливові підлягають усі сторони господарського життя, у тому числі й підприємництво.
На сучасному етапі розвитку національної економіки держава повинна виступити тим інститутом, який би забезпечив становлення та розвиток малого і середнього підприємництва. Для цього, держава повинна провести низку заходів:
- здійснити дерегуляцію підприємницької діяльності (оптимізація податкового та адміністративного регулювання тощо);
- запровадити державні програми щодо фінансової (мікрокредитування, гарантування ризиків) та інформаційної (навчальні програми та проведення навчань для підприємців) підтримки;
- забезпечити правову та інституційну основу становлення та розвитку малого та середнього підприємництва в Україні;
- підтримку та розвиток конкуренції;
- подолати корупцію у взаємовідносинах малого та середнього підприємництва та публічних органів влади.
Отже, без належного державного регулювання не можливий розвиток економіки країни в цілому та функціонування малого та середнього підприємництва зокрема. Держава повинна гарантувати реалізацію соціально-економічних прав людини, в тому числі шляхом створення сприятливих умов для розвитку підприємництва.
Список використаних джерел:
1. Мочерний, С. В. Економічна теорія [Текст] : навч. посіб. / С. В. Мочерний. – 4-те вид., стереотип. – К. : Академія, 2009. – 640 с.
2. Блауг М. Экономическая мысль в ретроспективе / М. Блауг. – М.: Дело ЛТД, 1994. – 720 с.
|