Колаборація це поняття, що дійшло до нас з часів Другої світової війни.
Колаборація виробничих підприємств розглядається, як спільна праця кількох виробничих організацій, що мають спільні інтереси і працюють для досягнення єдиної мети. Поняття «колаборація» передбачає за собою обмін: інформацією, ресурсами, спеціалістами, будь-чим, що допоможе досягнути спільної мети [1].
Метод колаборації є унікальним тим, що він підходить як малорозвинутому підприємству, так і високорозвину тому, але, як правило, цей метод застосовують компанії, які є однаково потужними, тому що саме тоді обмін між ними є рівноцінним.
На відміну від аутсорсингу, що перш за все передбачає передачу компанією частини її завдань або процесів стороннім виконавцям на умовах субпідряду, колаборація передбачає, перш за все, просування обох компаній шляхом співпраці між собою, тобто колаборація є більш маркетинговим поняттям.
Отже, колаборація є процес узгодження інтересів, ресурсів і маркетингових стратегії однієї компанії з компанією-однодумцем для досягнення більших цілей ніж вони могли б досягти самостійно [3].
Цій метод набув широкого застосування у рекламі. Наприклад, ви можете відкрити будь-який журнал авіакомпанії і там знайти колективні оголошення, що рекламують фаст-фуд, ресторани або, навіть, послуги пластичних хірургів. З економічної точки зору колаборація вигідна тим, що вона дозволяє об'єднати бюджети і створити подвійну силу двох брендів, тобто утворюється так званий спільний маркетинг [2].
Один впізнаваємий бренд значно підвищує впізнаваність іншого бренду. Крім впізнаваємості, така реклама ще одразу надає довіру клієнтів до бренду, який рекламується.
Прикладом типової успішної колаборації є співпраця компанії JCB та Michelin. JCB (або J. C. Бемфорд Екскаватори Ltd) – британська компанія, одна з найбільших світових виробників важкого будівельного обладнання. Компанія виробляє більше 300 різних видів машин. 18 JCB заводів знаходяться на чотирьох континентах: одинадцять з них – в Великобританії, три в Індії і по одному в США, Китаї, Німеччині та Бразилії. Michelin – компанія, яка випускає широкий спектр шинної продукції для автомобільної, сільськогосподарської техніки, велосипедів і мотоциклів, а також літаків. Компанії належить 69 заводів в 19 країнах [4].
Обидві компанії є досить потужними, мають впізнаваємий бренд і цінуються якістю своєї продукції. Ці дві компанії зробили колаборацію між собою. Компанія JCB комплектує свою машинну техніку шинами компанії Michelin і офіційно рекомендує використовувати шини «Michelin»в подальшій експлуатації. В свою чергу, компанія Michelin офіційно повідомляє, що компанія JCB є їх партнером, використовує їх машинну техніку в будівництві і реконструкції своїх потужних заводів і таким чином, пополірує бренд JCB і підвищує довіру до нього.
Таким чином, виходить, що обидві компанії обмінюються аудиторією споживачів, пополірують свій бренд серед неї і в результаті збільшують свої прибутки.
Список використаної літератури:
1. Колаборація: значення поняття. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://faqukr.ru/novini-ta-suspilstvo/145707-kolaboracija-ce-kollaborcija-v-modi.html.
2. Collaborative Marketing Is The Next Big Thing [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.forbes.com/ sites/davidkwilliams/2013/06/18/collaborative-marketing-is-the-next-big-thing/#187ceffbebd6;
3. 6 Steps to Begin Collaborative Marketing Ventures [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.business2community.com/marketing/6-steps-begin-collaborative-marketing-ventures-0756170#uyuWTyurTY8xWF5K.97;
4. J.C. Bamford Excavators Ltd [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/JCB_(%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0% BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0% B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1% 84%D0%B8%D1%80%D0%BC%D0%B0);
5. Michelin [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Michelin#.D0.94.D0.B5.D1.8F.D1.82.D0.B5.D0.BB.D1.8C. D0.BD.D0.BE.D1.81.D1.82.D1.8C;
|