У закладах охорони здоровʼя однією з важливих, специфічних та найбільш трудомістких ділянок обліку є розрахунки по заробітній платі. Тому проблемам організації облікових робіт на вказаній ділянці обліку має приділятися належна увага.
Слід зазначити, що загальні правові принципи регулювання, організації та ведення обліку і складання фінансової звітності юридичними особами, незалежно від організаційно-правових форм господарювання та форм власності, визначає Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [1]. У цьому контексті важливими завданнями організації обліку розрахунків по заробітній платі у закладах охорони здоровʼя є: забезпечення контролю за використанням робочого часу та дотриманням трудової дисципліни; обчислення заробітної плати по кожному працівникові, ведення розрахунків з працівниками стосовно заробітної плати, з бюджетом та позабюджетними фондами щодо утриманих податків і ЄСВ; забезпечення контролю за витрачанням фонду оплати праці; складання звітності.
Згідно зі статтею 96 Кодексу Законів про працю України, основою організації оплати праці, у тому числі й у закладах охорони здоровʼя, є тарифна система, яка включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники). Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт за їх складністю, а працівників – залежно від їх кваліфікації й відповідальності за розрядами тарифної сітки. Вона є підставою для формування і диференціації розмірів заробітної плати [2].
При укладанні трудової угоди кожному працівникові встановлюють розмір тарифної ставки (посадового окладу), види доплат, компенсаційні і гарантовані виплати, передбачені чинним законодавством. Заробітна плата працівників закладів охорони здоровʼя варіює у розрізі категорій: адміністративно-управлінський персонал, лікарі, середній та молодший медичний персонал, обслуговуючий персонал.
При погодинній оплаті праці облік фактичної роботи кожного працівника проводиться за табелем, який ведеться по кожному відділенню або лікарні загалом, підписується головним лікарем і старшою медичною сестрою та слугує підставою для складання розрахункової відомості. При відрядній оплаті праці заробіток визначається множенням кількості наданих послуг, зазначених у відповідних первинних документах, на встановлену розцінку за одиницю роботи. Фонд заробітної плати розраховується шляхом множення кількості посад на середню ставку зарплати. Середня ставка зарплати медперсоналу встановлюється на підставі тарифікаційного списку.
Облік розрахунків по заробітній платі має бути організований таким чином, щоб сприяти підвищенню продуктивності праці, повному використанню робочого часу, а удосконалення його організації повинне базуватися на оптимізації тарифного регулювання заробітної плати.
Список використаної літератури:
1. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні / Закон від 16.07.1999 р. № 996-XIV (редакція від 25.06.2016 р.) [Електронний ресурс]. – режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/996-14.
2. Кодекс Законів про працю України / Закон від 10.12.1971 р. № 322-VIII (редакція від 12.06.2016 р.) [Електронний ресурс]. – режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/322-08.
_________________________
Науковий керівник: Лисенко Алла Миколаївна, кандидат економчних наук, доцент, Кіровоградський національний технічний університет
|