Одним із найважливіших чинників, які впливають на рівень покращення інвестиційної політики є місце розташування підприємства. Рішення про розміщення підприємств приймається на основі обліку цілого ряду факторів, які необхідно враховувати як на макро- так і мікрорівнях. Це те місце, де знаходяться його виробничі, торговельні та інші підрозділи, які найбезпосереднішим чином впливають на отримання доходів. Особливу роль при цьому відіграють такі основні чинники:
- витрати на транспортування матеріалів, сировини, комплектуючих, товарів тощо;
- витрати на заробітну плату в місці знаходження підприємства;
- витрати на оренду приміщень (або побудову нових);
- відрахування за діючою системою оподаткування з місці розташування підприємства;
- вплив інфраструктури тощо.
Всі вищевказані чинники досліджують і інвестори при прийнятті рішення про інвестування підприємства.
Основна проблема вибору місця розташування підприємства полягає в тому, що ні результати діяльності цього підприємства, ні відповідні витрати не можна визначити точно. Всі вони будуть мати певну невизначеність, тому вибране місце розташування підприємства може виявитись неоптимальним. Із цього витікає, що вибір місця розташування підприємства - це проблема прийняття рішень в умовах невизначеності, яку слід вирішувати шляхом зіставлення альтернативний розрахунків, на основі яких вибирається найкращий варіант.
Основна мета правильно обраного місця розташування підприємства - це максимально можливий рівень прибутку за інших рівних умов, один із головних економічних критеріїв, який залежно від обставин може бути доповнений низкою інших критеріїв. Наприклад, територіальне розташування, оплата оренди, наявність кваліфікованих кадрів тощо.
Місцезнаходження підприємства в одних галузях важливіше, ніж в інших. Значення місця розташування залежить від ряду особливостей підприємства, наприклад: споживач їде за товаром на підприємство або підприємець їде з товаром до споживача; підприємство пропонує такий товар або таку послугу, яким немає конкурентно рівних на певній збутової території; зручність для покупців є основним фактором, на якому тримається збут продукції підприємства [2].
Отже, місце розташування підприємства відіграє одну із вирішальних ролей для інвестора при виборі об’єкта інвестування.
Список використаних джерел:
1. Кулініч Т.В. Моніторинг інвестиційної привабливості підприємства / Т.В. Кулініч // Проблеми економіки та управління. Вісник Держ. ун-ту “Львівська політехніка”. – 2000. – Вип. № 391. – С. 113 – 120.
2. Франовская Г.Н. Малий бізнес: Навч. пос. [Електронний ресурс] / Франовская Г.Н. – Режим доступу: http://ebib.pp.ua/vyibor-mestopolojeniya-predpriyatiya.html.
|