У свідомості людей поняття кризи в організації, як правило, викликає негативні асоціації, пов'язані з хаосом, деструкцією, невизначеними і в той же час безрадісними перспективами майбутнього. Якщо вихід з кризи не знайдений, організація швидше за все припинить своє існування в колишньому вигляді. Можливо, вона буде розформована, поглинена, у неї зміниться власник, тощо. Однак хтось інший виграє в разі такого катастрофічного розвитку подій. Наприклад, нові власники організації, які доклали відомі зусилля і кошти, щоб домогтися введення процедури банкрутства або зниження ринкової вартості фірми, що дозволило вигідно її придбати. Таким чином, твердження про негативний або позитивний вплив кризи на організацію завжди носять ціннісний характер, відображають інтереси і погляди окремих груп людей, але аж ніяк не є об'єктивними, не залежними від ціннісної орієнтації суб'єкта, який розглядає і аналізує кризову ситуацію. [1]
Наслідки кризи для сільськогосподарських підприємств Житомирської області (рис. 1) мали як позитивний, так негативний вплив. За результатами опитування керівників та спеціалістів вибірки підприємств було отримано структурну характеристику наслідків кризових явищ у поточному періоді.
Наслідки кризи можуть зводитися до різких змін чи м'якого виходу. І після кризові наслідки бувають тривалими і нетривалими, оборотними і необоротними, кількісними і якісними. Наслідки кризи визначаються не тільки його природою і параметрами, але і ефективністю антикризового управління. Останнє ж залежить від професіоналізму, системи мотивації, прогнозування причин і наслідків, мистецтва управління, ефективної методології.
Рис. 1. Наслідки кризи для сільськогосподарських підприємств Житомирської області
Отже, надзвичайно важливою є розробка і практична реалізація заходів, що будуть забезпечувати вихід із кризової ситуації. Здійснення цих заходів можливе за допомогою оцінки ризиків, аналізу внутрішнього і зовнішнього середовища, постійного моніторингу діяльності з метою своєчасної діагностики причин погіршення її фінансового стану і визначення шляхів його відновлення, забезпечення рентабельної діяльності, економічного зростання і розвитку. Тобто, здійснення ефективного антикризового управління є базовим необхідним шляхом попередження та виходу з кризи.
Список використаних джерел:
1. Антикризисное управление : учебник для бакалавров / А. Т. Зуб. - 2-е изд., перераб. и дои. - М.: Издательство Юрайт, 2013. - 343 с.
2. Лігоненко Л. О. Антикризове управління підприємством: Теоретико-методологічні засади та практичний інструментарій: Монографія. – К.: КНТЕУ, 2001. – 580 с.
_____________________
Науковий керівник: Масловська Людмила Цезарівна, доктор економічних наук, професор кафедри менеджменту організацій і адміністрування ім. М.П. Поліщука, Житомирський національний агроекологічний університет
|