Актуальність теми. Актуальність досліджень у сфері формування державної політики сталого розвитку, особливо застосування «зеленої економіки» у регіональному розрізі підтверджуються глобальними викликами стосовно економіки, соціального та екологічного стану регіонів України, що мають за мету оптимальне користування енергією та ресурсами природи у плані розвитку економіки до 2050 р. Фундаментальним початком запровадженням державної політики сталого розвитку стало приєднання України до «зеленої платформи» ЮНІДО ще у липні 2012 року, згідно якого формуються механізми економічного зростання та позитивні тенденції стосовного сталого розвитку держави та регіонів.
Постановка завдання. Метою проведеного дослідження є поглиблений аналіз концепції «зеленої економіки», яка полягає у покращенні благополуччя населення і соціальних умов, одночасно з підвищенням екологічної та соціальної безпеки (усунення ризиків для навколишнього середовища та безробітності). Зважаючи на великий досвід щодо використання різних інструментів державної підтримки регіонального економічного розвитку, з врахуванням соціально-екологічних складових протягом останніх 20-30 років ХХст. в розвинутих країнах світу можна висунути стратегію використання «зеленої економіки» України.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. Дослідженням питань впровадження «зеленої економіки» займалися численні вітчизняні й зарубіжні дослідники, серед них можна особливо відзначити роботи таких авторів, як: Ю. С. Бережної, С. О. Білої, Б. В. Буркинського, Л. С. Іванюка, Л. П. Марчука, В. Г. Потапенка, Л. Г. Руденка, І. А. Сааджана, О. С. Чмира та інші.
Проведені дослідження. Забезпечення сталості регіонального розвитку може визначатись сукупністю індикаторів. В результаті для розрахунків сталого потенціалу регіону, поширеним є представлення інтегральних показників. У результаті виходить проста сума факторів, взаємна вагомість яких не враховується.
Для сталого розвитку регіонів України на сьогодні було запропоновано виконання наступних заходів згідно законодавства України щодо покращення використання природних ресурсів, забезпечення кадастрів, впровадження механізму інтеграції тощо. Також для того, щоб розвиток «зеленої економіки» було успішно виділено напрямки, за якими має проводитись робота у сфері державного сталого розвитку. У результаті проведених досліджень було визначено, які саме принципи «зеленої економіки» [1, c.213] потребують впровадження в Україні та інструменти переходу до неї [2, c.14].
Висновки. «Зелена економіка» – це економіка, результатом якої є покращення добробуту громадян та соціальної справедливості з одночасним значним зниженням екологічних ризиків та екологічного дефіциту.
Забезпечення сталого розвитку як механізм створений завдяки «зеленій» економіці, застосовуючи її етапами, а саме: покращення природного капіталу, прийняття до уваги параметрів соціально-екологічного стану та методів розрахунків економічних секторів та індексів країн. На даний момент у США та ЄС розвиток «зеленої» бізнесу стрімко зростає, тому ця сфера постійно зацікавлює інвесторів розвитком технологій.
Усе це підтверджує необхідність застосування політики «зеленої економіки» для забезпечення сталого розвитку регіонів України.
Список використаних джерел:
1. Чмир О. С. «Зелена» економіка: сутність, цілі та базові принципи / Чмир О. С., Захаркевич Н. П. Захаркевич Н. П. // Економічний вісник Донбасу. – 2013. – № 3. – С. 54-62.
2. Буркинський Б. В. «Зелена» економіка крізь призму трансформаційних зрушень в Україні: монографія / Б. В. Буркинський, Т. П. Галушкіна, В. Є. Реутов; НАН України, Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. – О., 2011. – 348 c.
|