Найважливішими складовими частинами фірмової планової роботи, що здійснюється на основі принципів і методів маркетингу, є стратегічне планування і планування (складання плану) маркетингу. План маркетингу включає планування комплексу маркетингу. [1]
Проблемам методики планування комплексу маркетингу підприємства присвячено ряд праць зарубіжних і вітчизняних науковців Сакович О., Голуб К., Стеценка В., Кітченко О., Аакера Д., Батра Р., Майєрса Дж., Сендіджа І., Кузьменко Т.
Маркетинг міх складається з таких елементів як: product (продукт) ; price (ціна); place ( місце); promotion (просування).
Розглянемо методику планування кожного елемента комплексу маркетингу.
Планування товарів - це систематичне прийняття рішень з усіх аспектів розробки і управління продукцією підприємства, включаючи створення торгової марки, упаковки, систем збуту, сервісу і т.д.
На першій фазі визначається мета розробки нових товарів. Як правило, вони розробляються і впроваджуються відповідно до ринкових (забезпечення відповідної частки ринку, проникнення на нові ринки або сегменти, забезпечення іміджу підприємства-новатора) або внутрішніх потреб підприємства (забезпечення доходів і прибутку, завантаження виробничих потужностей або власних каналів збуту). [2]
На наступній фазі планування товарів здійснюється розробка і перевірка їхнього задуму, тобто обробленого варіанти ідеї, вираженого зрозумілими і значущими для споживача поняттями. Часто для цього використовують письмові описи товару, малюнки, макети, ескізи і т.д . При цьому головною ідеєю етапу є спроба визначити ставлення споживачів до концепції товару, можливе коло тих, хто їм користуватися і з якою метою.
Цінова політика в маркетингових програмах будується на підставі наступного загального алгоритму дій: [3]
1. Визначення мети, для якої служить ціновий механізм: максимізація прибутку, завоювання лідерства, виживаність і т.д.
2. Визначення попиту: яку кількість товарів даної фірми може бути продано за однаковими і різними цінами. Визначення максимальної ціни.
3. Оцінка витрат.
4. Аналіз цін конкурентів.
5. Вибір методики ціноутворення.
6. Встановлення остаточної ціни з урахуванням психології ціно сприйняття.
7. Встановлення знижок.
Просування - будь-яка форма дій, використовуваних фірмою для інформування, переконання і нагадування людям про свої товари і послуги.
1) Встановіть цілі.
2) Визначте цільову аудиторію.
3) Визначте зміст повідомлення.
4) Розрахуйте бюджет.
5) Складіть програму.
6) Визначте як оцінювати результати.
Елементом «place» комплексу маркетингу включає в себе такий компонент, як канали розподілу. З’ясуємо методику планування цього елемента комплексу маркетингу:
1. Визначення типу і числа каналів (традиційний канал, електронна комерція, продаж по каталогах, продаж за зразками і т. д.)
2. Вибір методу продажів (прямий, непрямий, комбінований).
3. Встановлення інтенсивності охоплення ринку (інтенсивний, селективний, концентрований, ексклюзивний).
4. Визначення типів посередників (оптовики, роздріб) і визначення їх ролі в каналах продажів. При цьому необхідно оцінити можливості опту і роздрібу.
5. Визначення рівня централізації рішень (рішення можуть бути централізованими або децентралізованими) - при розвитку регіональних продажів.
6. Вибір рівня збутової інтеграції (визначення рівня вертикальної і горизонтальної інтеграції).
7. Ухвалення рішення про необхідність конкуренції - як в каналах, так і між каналами.
Отже, щоб не зазнати розчарування, реалізувавши розроблену за всіма алгоритмами програму планування комплексу маркетингу, попередньо складіть план-графік робіт, чітко визначивши, хто, що і коли повинен зробити. Маючи на руках такий план, ви різко знизите ймовірність зіткнутися з неприємними ситуаціями та чітко зможете контролювати всі процеси.
Список використаних джерел:
1. План маркетингу в бізнес плані / О.П. Письменна // Маркетинг і реклама. - 2014. – № 2. – С. 21.
2. Алгоритм планування нових товарів / Удянська Г.М., Чернобровкіна С.В. // Вісник НтУ «ХПІ». Науковий журнал. - 2013. – №66. –С. 81-85.
3. Планування ціни / О.С. Пантелеєва // Маркетинг і реклама. - 2014. – №11. – С. 21-24.
|