Євроінтеграційні процеси в Україні, що проявилися у революції гідності в 2013-2014 рр. значно вплинули на світогляд мільйонів людей та дали підґрунтя для створення нової української суспільної свідомості. Європейські цінності: гідність, свобода і відповідальність, які складають основу європейської свідомості є актуальними сьогодні при побудові сучасної економіки – життєздатної економіки («зеленої»).
Ще за часів Стародавньої Греції Аристотель проводив відмінність між економікою, зосередженою на соціальних і природних ресурсах («ойкономія») та економікою, у якій на перший план відводилися майно, багатство та валюта («хрематистика»). Це була перша спроба розмежування між зеленою економікою, якій властиве дотримання стійких цінностей та традиційною економікою, орієнтованою, в основному, на максимізацію прибутку [1, с.51].
До концепції зеленої економіки належать також ідеї багатьох інших напрямів в економічній думці (табл.1).
Таблиця 1
Порівняння різних напрямів концепції зеленої економіки
Джерело: [2, с.8]
Зелена економіка відрізняється від домінуючої сьогодні економічної парадигми, що проявляється у таких основних аспектах:
1. Зв’язок економіки із соціальною справедливістю. Якщо для традиційної економіки соціальна справедливість - це надбудова, незначна частина, яка розглядається лише периферично, то для зеленої рівність та справедливість знаходяться у центрі уваги.
2. На відміну від традиційної економіки, зелена економіка виникла не з абстрактних теорій, а з практичної діяльності захисників навколишнього середовища та «зелених» політичних партій.
3. Зелена економіка не являє собою академічну дисципліну, яка викладається в університетах. Даний напрям економічної думки є відносно новим, представлений звітами з корпоративної соціальної відповідальності, міжнародними та національними рекомендаціями, планами та перебуває у полі наукових дебатів цілого світу.
4. Традиційна економіка зосереджена виключно на кількості, в той час як зелених економістів більше хвилює якість життя людини. Зелена економіка передбачає відхід від акценту на економічному зростанні до акценту «стійкого стану економіки» у довгостроковій перспективі.
5. Взаємозв’язок між економікою, екологією і суспільством. Традиційна економічна модель передбачає залежність суспільства та навколишнього середовища від економіки. Натомість зелена економіка визнає взаємозалежність економіки, суспільства та екології.
Список використаних джерел:
1. Боцян Т. В. Етичність бізнесу в Україні крізь призму нефінансової звітності / Т. В. Боцян // Економiчний часопис-XXI. - 2013. - № 3-4(1). - С. 50-53.
2. Green economics: an introduction to theory, policy and practice. Molly Scott Cato London: Earthscan, 2009. – P. 240.
|