Сільське господарство є однією з ключових галузей для регіональної і національної економіки, оскільки забезпечує задоволення життєво необхідну потребу населення в продуктах харчування безпосередньо або сировину для харчової промисловості.
На сьогоднішній день, в умовах жорсткої конкуренції аграрний сектор економіки потребує розробки і впровадження концепції маркетингу. Це буде сприяти більш сталому розвитку агропромислового комплексу та забезпечення конкурентоспроможності окремо взятого підприємства.
Слід відзначити, що аграрний маркетинг набагато складніші від інших його форм, це обумовлено тим, що використання елементів і засобів маркетингу в аграрному секторі має особливості, пов’язані зі специфікою самого сільськогосподарського виробництва та особливостей галузі в цілому [2].
У сучасному АПК України маркетинг ще не має достатньо широкого поширення. Існують дві основні причини, які це пояснюють. По-перше, сільськогосподарські регіони не виробляють достатню кількість продукції; по-друге, у багатьох керівників на підприємствах досі не сформовано поняття необхідності впровадження маркетингу.
Несприятливими для маркетингу в українських аграрних підприємствах є чинники зовнішнього середовища, які багато в чому пов’язані з нерозвиненістю ринкових відносин в Україні, недосконалістю інфраструктури аграрного ринку, станом економіки, суперечливим характером українських реформ та недосконалістю законодавства [1].
При організації маркетингової діяльності в підприємствах України, важливо врахувати світовий досвід.
Роль маркетингу постійно зростає і зрештою маркетинг має стати головною сферою агробізнесу. Наприклад, у США в структурі агропромислового на маркетингову сферу припадає 75 % його вартості, в Російській Федерації поки лише близько 25 %, а в Україні ще менше. Цьому є як суб’єктивні, так і об’єктивні причини: дотепер реально не працює прийнятий Верховною Радою Земельний кодекс, мало виробляється сучасної сільськогосподарської техніки для великих агропідприємств і фермерів, мають місце істотні недоліки в інвестиційній політиці АПК [5].
Таким чином, успішне планування маркетингової діяльності на підприємствах в сфері агропромислового комплексу сприятиме зниженню рівня безробіття, надходженню в бюджет коштів, виробництву більш якісних товарів.Як результат підвищиться рівень життя, соціальна стабільність, а найголовніше в нинішніх політичних умовах - незалежність від інших країн.
Список використаних джерел:
1. Соловйов І.О. Організації маркетингової діяльності в АПК / І.О. Соловйов, М.М.Степанова // Науково-практичні основи агромаркетинг у : наук.-метод. вид. – Херсон: Айлант, 2007. – С. 55-62.
2. Соловйов І.О. Формування системи маркетингу в аграрній сфері економіки / І.О.Соловйов // Економіка АПК. – 2006. – № 2. – С. 103-110
3. Саблук П.Т. Розробка аграрної доктрини України / П.Т. Саблук , В.В. Юрчишин // Агропромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку: інформ.-аналіт. зб. – К.: ІАЕ УААН, 2010. – С. 625.
________________________
Науковий керівник: Дудяк Р.П.,к.е.н., доцент, ДВНЗ «Львівський національний аграрний університет», м. Дубляни
|