Рівень і сума прибутку залежать від безлічі факторів, що впливають на неї, цей вплив може бути як негативним, так і позитивним. Фактори поділяються на зовнішні і внутрішні, виробничі та невиробничі, екстенсивні та інтенсивні. Проте зміна обсягу виробництва та реалізації продукції є найважливішим чинником, що впливає на величину прибутку.
Прибуток і рентабельність є також основними якісними показниками, що відображають економічну ефективність підприємства, його фінансовий стан, успіхи та можливості у виконанні розробленої програми економічного та соціального розвитку.[1, с. 76]. Рентабельність і прибуток тісно пов'язані між собою. Зростання рентабельності свідчить про збільшення одержуваного прибутку. Іншими словами, при зростанні прибутку створюються умови для збільшення рентабельності.
Проаналізуємо показники прибутковості українських підприємств за регіонами (табл. 1). Дані таблиці 1 вказують на те, що чистий прибуток усіх українських підприємств становить -215545,6 тис.грн. Таким чином тільки 53,9 % господарюючих суб’єктів отримали прибуток, решта ж 46,1 % підприємств зазнали збитків у розмірі. Таким чином, бачимо, що майже половина українських підприємств є збитковими. Найбільша частка збиткових підприємств функціонує у Донецькій області, там їх питома вага становить 51,8%, але у 2015 році ситуація дещо покращується.
До трійці найбільш прибуткових належать підприємства Закарпатської області, Житомирської та Хмельницької області. Неоднорідна прибутковість підприємств за регіонами обумовлена, насамперед, видами економічної діяльності, поширеними в тих, чи інших областях, а також політичною ситуацією, що склалася. Проаналізувавши показники можна дійти висновку, про незначні, проте позитивні зрушення та відновлюючи процеси в українській економіці.
Таблиця 1
Обсяг прибутку (збитку) великих та середніх підприємств за регіонами
за 2014-2015 роки/(млн.грн).
Джерело: [2]
Дані Державної служби статистики України свідчать про значні проблеми у діяльності майже половини вітчизняних підприємств. Тому постає проблема зменшення негативних тенденцій та розробка реальних заходів в сучасних умовах щодо підвищення рівня прибутковості підприємств.
Для підвищення прибутковості суб'єктів господарювання та розвитку економіки в цілому треба не тільки вдосконалювати управління підприємством, модернізувати виробництво, втілювати досягнення науково-технічного прогресу, а й у першу чергу треба звернути увагу на проведення аналізу прибутку на рівні окремого підприємства, галузі та економіки в цілому.
У зв’язку з політичною ситуацією ми бачимо, що українські підприємства зменшують свої прибутки, що призводить до зменшення надходжень до бюджету. Для збільшення прибутковості, на нашу думку, необхідно розробити таке законодавство, яке б послідовно впроваджувало би стратегію розвитку держави.
Список використаних джерел:
1. Шляга О. В. Прибуток та рентабельність як показники ефективності виробництва / О. В. Шляга, Л. І. Шипуля // Економічний вісник Запорізької державної інженерної академії. – 2014. – № 8. – С. 75-81.
2. Офіційний сайт Державної служби статистики України. – [Електронний ресурс] // Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua
|