Аналіз ефективності використання власного капіталу підприємства являє собою накопичення, трансформацію та використання інформації бухгалтерського обліку і звітності. Аналіз проводиться за допомогою різного типу моделей, що дозволяють структурувати і ідентифікувати взаємозв'язок між основними показниками.
В процесі формування оптимальної структури капіталу необхідно враховувати той факт, що така структура капіталу знаходиться у великій залежності від ступеня ділового ризику, тобто необхідно враховувати діяльність конкретного підприємства, тому що навіть всередині однієї галузі підприємства можуть мати різну структуру капіталу.
Галузеві особливості операційної діяльності підприємства є одним з факторів, облік яких дозволяє цілеспрямовано формувати структуру капіталу. Завданням керівництва підприємства є визначення моменту проведення комплексу заходів по зміцненню фінансово-економічної стабільності функціонування підприємства з урахуванням організаційно-економічних особливостей етапу життєвого циклу і, можливо, початку змін, пов'язаних з переходом в новий якісний стан.
Кожне підприємство прагне досягти оптимальності в співвідношенні між джерелами фінансування, так як структура капіталу впливає на його вартість. Збільшення заборгованості підвищує економічні ризики підприємства, що призводить до недовіри інвесторів щодо спроможності підприємства розплатитися зі своїми кредиторами. Це, в свою чергу, може підвищити вартість капіталу.
Капітал підприємства є головним вимірником його ринкової вартості. У цій якості виступає насамперед власний капітал підприємства, що визначає обсяг його чистих активів. Разом з тим обсяг використовуваного підприємством власного капіталу характеризує одночасно і потенціал залучення ним позикових фінансових засобів, що забезпечують отримання додаткового прибутку.
Динаміка капіталу підприємства є найважливішим барометром рівня ефективності його господарської діяльності. Здатність власного капіталу до самозростання високими темпами характеризує високий рівень формування й ефективний розподіл прибутку підприємства, його здатність підтримувати фінансову рівновагу за рахунок внутрішніх джерел. У той же час зниження обсягу власного капіталу є, як правило, наслідком неефективної, збиткової діяльності підприємства.
Висока роль капіталу в економічному розвитку підприємства і забезпечення потреби інтересів держави, власників і персоналу, визначає його як головний об'єкт фінансового управління підприємством, а забезпечення ефективного його використання належить до найбільш відповідальних завдань фінансового менеджменту.
Список використаних джерел:
1. Гриценко Л. Л. Фінанси підприємств: практикум : навч. посіб. / Л. Л. Гриценко, О. В. Дейнека, І. М. Боярко. – Суми : Університетська книга, 2015. – 285 с.
2. Звітність підприємства: підручник / М. I. Бондар, Ю. А. Верига, М. М. Орищенко, Н. В. Прохар, Л. І. Лежненко. – Київ: Центр учбової літератури, 2015. – 570 с.
3. Терещенко І.В. Власний капітал підприємства: Підручник. – К.: ЕКОБУД, 2014. – 367 с.
|