Ефективне досягнення цілей перед організацією залежить від правильного управління персоналом. Тому застосовують різні технології, які б спонукали працівників до ефективної роботи. Однією із таких технологій є коучинг, який набирає все більшої актуальності та значущості.
Серед вітчизняних науковців, які займаються дослідженням даної проблеми, слід виділити роботи наступних авторів: В.Бондаря, Г. Єльникової, Л. Круглової та ін.
Коучинг розуміють як цілеспрямований процес розвитку потенціалу співробітників, що сприяє як максимізації їх продуктивності, так і успішній діяльності компанії, який можна розглядати, як стиль менеджменту [1]. Тому, ефективний менеджер повинен бути коучем, тобто особою, яка завжди буде сприяти розкриттю та розвитку потенціалу своїх підлеглих.
Перевагою коучингу є доведення того, що цілі, які людина ставить перед собою сама, досяжні. Так як в цьому випадку існує внутрішня мотивація до досягнення і початку діяльності. Цілі, поставлені перед людиною іншими, можуть входити в конфлікт з внутрішніми цінностями і прагненнями, що призводить до появи внутрішнього підсвідомого небажання діяти. Це, у свою чергу, знижує ефективність роботи. У процесі коучинга людина ставить цілі і вибирає шляхи їх досягнення сама. Саме це є безумовним плюсом.
Недоліків у коучингу за визначенням бути не може. Він орієнтований на людину, на її світ, цінності і на її цілі. Тому з точки зору досягнення даною конкретною людиною успіху, коучинг ідеальний інструмент. Якщо ж розглядати його в системі координат інших цілей, то проблеми можуть виникнути. У процесі праці може з’ясуватися, що цілі і цінності працівника не збігаються з цілями та цінностями компанії. Коуч, за своїм покликанням, повинен допомогти клієнту усвідомити його справжні цілі та допомогти знайти шляхи їх реалізації. І тут виникає дилема. Адже замовлення на коучинг може бути дане керівництвом фірми з метою адаптувати співробітника і допомогти йому бути ефективним на своєму робочому місці при досягненні компанії своїх стратегічних і тактичних цілей [3].
Варто зазначити, що в Україні коучинг набуває популярності в останні роки, але все ж таки керівники сучасних підприємств недостатньо з ним обізнані. Разом з ти переходу до застосування коучингу на підприємстві керівником має передувати спілкування останнього з професіональним коучем зі спеціалізованої консалтингової фірми. Лише за такої умови керівник зможе усвідомити усі тонкощі даного методу.
Отже, коучинг є важливим інструментом для всіх менеджерів. Жорстка конкуренція потребує постійної уваги до персоналу, як потужного фактора ефективного бізнесу. Тому коучинг – це майбутнє ефективного та прогресивного управління персоналом, який незабаром займе головну позицію у стратегіях підприємств.
Список використаних джерел:
1. Бала Р.Д Функціональне та змістове значення коучингу на підприємстві // Науковий вісник НЛТУ України. – 2010. − Вип. 20.14. - с. 158-160
2. Вільна енциклопедія [Електронний ресурс] Режим доступу: http://ru.wikipedia.org/wiki
3. Борова Т. Коучинг як механізм спрямованої самоорганізації // Теорія та методика управління освітою. – 2010. – № 3. – с.1-11
_______________________
Науковий керівник: Вітренко Л.О., асистент, Університет державної фіскальної служби України
|