На сучасному етапі глобалізаційних та інтеграційних процесів в Україні спостерігається нестабільна ситуація, яка супроводжується інфляцією, політичною кризою, зростанням курсу іноземної валюти, економічним спадом та іншими чинниками впливу на розвиток банківської системи в цілому. Зазначимо, що досить суттєвий вплив на діяльність вітчизняних банків має валютний ризик. Тому, істотного значення набуває ефективне управління банківськими ризиками, яке забезпечує збереження фінансової стійкості та безпеки банку в цілому, що й зумовило актуальність даної теми.
Валютний ризик є одним із основних видів ризику, який безпосередньо впливає на здійснення валютних операцій банком та спричинений коливанням курсів іноземних валют. Він є наслідком незбалансованості активів і пасивів щодо кожної з валют за термінами і сумами.
Вивченням основних питань та проблем впливу валютного ризику на розвиток банківської системи займалися такі науковці, як: Костюченко О. А., Мороз А. М., Петрашко Л. П., Савлук М. І.,Тиркало Л. І, Ж. Закарая, О. Криклій та інші.
У Глосарії банківської термінології Національного банку України, поняття «валютний ризик» пояснюється так, що це наявний або потенційний ризик для надходжень і капіталу, який виникає через несприятливі коливання курсів іноземних валют і цін на банківські метали [1].
З метою мінімізації валютного ризику банки мають прагнути до того, щоб уникнути двох видів відкритих валютних позицій в іноземній валюті – довгої (володіння довгостроковими активами в іноземній валюті) і короткої (володіння іноземною валютою у значно більших обсягах, ніж це потрібно для здійснення операцій у короткостроковому періоді).
Основними факторами виникнення валютного ризику на внутрішньому валютному ринку України є такі [2]:
- коливання курсів на світових валютних ринках;
- політична і загальноекономічна нестабільність;
- інфляційні очікування;
- великі обсяги спекулятивних операцій;
- непередбачуваність валютно-курсової політики НБУ;
- незбалансованість структури, національного валютного ринку.
Таким чином, можна сказати про те, що валютний ризик, який виникає у зв’язку із різними валютними операціями, які здійснюються комерційними банками, а також постійна зміна курсу валюти, несе за собою курсову нестабільність в країні. Для того щоб запобігти розвитку таким негативним процесам, слід проводити політику з управління валютними ризиками.
Загалом є багато методів мінімізації валютних ризиків, але для України найбільш прийнятними є встановлення і контроль лімітів на відкриту валютну позицію на основі VaR–методології та хеджування валютного ризику за допомогою «валютного кошика» та арбітражу термінових нових позицій. Застосування вище зазначених методів в практичній діяльності банків України сприятиме активному розвитку банківської системи в цілому та підвищенню ефективності захисту прибутку і капіталу банків.
Список використаних джерел:
1. Глосарій банківської термінології НБУ - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.bank.gov.ua
2. Ткачук Н. М. Методи управління валютними ризиками банку / Н. М. Ткачук, Ю. І. Стремецька // Наука й економіка. – 2010. – № 2(18). – С. 106–111.
________________________
Науковий керівник: Вітренко Людмила Олексіївна, асистент кафедри менеджменту, Університет державної фіскальної служби України
|