Бухгалтерський облік виконання кошторису доходів і видатків бюджетних установ суттєво відрізняється від обліку господарської діяльності підприємств виробничої сфери, що зумовлено самою специфікою їх діяльності: вони працюють не заради отримання прибутку, а для задоволення соціальних, культурних та інших потреб суспільства. Діяльність цих установ фінансується за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, які надаються їм безповоротно.
Фінансова криза негативно позначилась на економічній ситуації України, стала причиною виникнення багатьох негативних явищ, таких як підвищення рівня безробіття, зниження реальної купівельної спроможності населення, неефективне використання фінансових ресурсів держави. Суттєво послабились функції державного контролю за збереженням державної власності. Тому частим явищем стало зловживання в фінансово-економічній сфері: нецільове, неефективне та незаконне використання бюджетних коштів керівниками різних рівнів, розкрадання державного та комунального майна.
Відповідно до п.6 ст.2 Бюджетного кодексу України бюджетна установа це орган, установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевих бюджетів.
Бюджетні установи створені та функціонують з метою забезпечення функцій держави. Для ефективної діяльності таких установ необхідним є 105 визначення вартості ресурсів, потрібних для їх нормального функціонування та можливих джерел покриття видатків. Саме тому фінансово-господарська діяльність будь-якої бюджетної установи неможлива без своєчасно складеного та затвердженого кошторису.
Кошторис це основний плановий документ, який підтверджує повноваження щодо отримання доходів та здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на рік відповідно до бюджетних призначень.
Бюджетні установи витрачають державні кошти відповідно до напрямків, передбачених кошторисами, суворо дотримуючись цільового використання коштів. Тому при складанні кошторисів бюджетні установи повинні забезпечувати такі вимоги, як законність і правильність розрахунків до кошторису, доцільність запланованих витрат, правильність їх розподілу за економічною класифікацією, додержання діючих ставок, посадових окладів, норм, цін, лімітів та інших показників відповідно до чинного законодавства.
Але це все неможливо без документального, своєчасного та достовірного ведення бухгалтерського обліку. Бухгалтерський облік повинен забезпечувати систематичний контроль за ходом виконання кошторисів, станом розрахунків із різними установами та організаціями, збереженням грошових коштів та матеріальних цінностей і достовірністю складання фінансової звітності.
Інформація про стан і зміни майна бюджетної установи, яка необхідна для контролю за її діяльністю, ступенем виконання кошторису, узагальнюється за допомогою системи рахунків бухгалтерського обліку, своєчасно відображуючи господарські операції на рахунках. Дані рахунків бухгалтерського обліку використовуються для складання фінансової звітності бюджетної установи.
Слід відмітити, що здійснення контролю за порядком ведення бухгалтерського обліку та складанням звітності є основним проблемним питанням, адже лише в регістрах бухгалтерського обліку та звітності відображається вся фінансово-господарська діяльність установи чи організації.
Складання фінансової звітності є завершальним етапом бухгалтерського обліку. Основним завданням фінансової звітності бюджетних установ є відображення стану їх майна та результатів діяльності у процесі виконання кошторису. Оскільки фінансова звітність надає інформацію про виконання кошторису, то основними її показниками є дані про кошторисні призначення, касові та фактичні видатки бюджетної установи, її дебіторську заборгованість.
ові та фактичні видатки бюджетної установи, її дебіторську заборгованість. Основними формами фінансової звітності є : Баланс, Звіт про виконання 106 кошторису установи (ф. ғ 2), Звіт про заборгованість бюджетних установ (ф. ғ 7), Звіт про фінансові зобов‘язання бюджетних установ (ф. ғ 8) та ін.
Важливість постійного контролю за виконанням кошторису обумовила щомісячне складання Звіту про виконання кошторису доходів і видатків (ф. ғ 2), в якому узагальнюються та відображуються результати виконання кошторису. Перш за все цей контроль полягає у зіставленні фактично проведених касових видатків (суми здійснених розрахунків з працівниками установи, з бюджетом за відрахуваннями із заробітної плати, з постачальниками товарів і послуг) із затвердженими кошторисними призначеннями і в порівнянні цих двох показників з фактично проведеними видатками (суми нарахованої заробітної плати і відрахувань з неї, вартості отриманих і витрачених послуг - оплачених і неоплачених), що дозволяє визначити чи в повному обсязі бюджетна установа профінансована у відповідному звітному періоді та чи не використовувались кошти на цілі непередбачені кошторисом. Також обов‘язково слід враховувати наявну дебіторську та кредиторську заборгованості та залишок матеріальних цінностей на початок та кінець звітних періодів. Такий аналіз поліпшує стан фінансування і раціональне використання бюджетних коштів, а також сприяє підвищенню ефективності прийнятих управлінських рішень.
Має велике правове значення кошторис як індивідуальний фінансово- правовий акт. Кошторис бюджетної установи подається до головного розпорядника бюджетних коштів. Пізніше цей розпорядник складає зведений кошторис та подає Міністерству фінансів України бюджетний запит для врахування його в Державному бюджеті України. Після затвердження Державного бюджету Мінфін доводить головному розпоряднику бюджетних коштів лімітні довідки про бюджетні асигнування, у яких указується обсяги бюджетного фінансування. Головний розпорядник бюджетних коштів надсилає бюджетним установам через органи Державної казначейської служби України витяги із лімітної довідки, у яких указується конкретний обсяг фінансування.
Для покращення процесу ведення та контролю бухгалтерського обліку в бюджетних організаціях варто використовувати автоматизовані інформаційні технології, здатні активно впливати на інтенсифікацію використання наявних ресурсів бюджетної сфери. У зв‘язку з цим дослідження автоматизації процесів обліку, контролю та аналізу є особливо актуальними. Однак слід визнати, що ця ділянка залишається недостатньо дослідженою і на сьогоднішній день. Підтвердженням цьому є той факт, що більшість невеликих бюджетних установ (особливо в сільській місцевості) продовжують використовувати традиційну ручну, або частково автоматизовану, форму ведення бухгалтерського обліку. Хоча найбільш чітко і злагоджено ведеться облік в установах з комплексною автоматизацією бухгалтерської роботи. Часткова автоматизація не дозволяє систематизувати дані обліку та відображати їх синхронно в одній базі даних, а, отже, і приймати оперативні рішення, використовуючи всю сукупність інформації, вивчивши всі фактори, що вплинули на певну ситуацію.
Підсумовуючи викладене необхідно зазначити, що раціональна організація бухгалтерського обліку забезпечує дієвий контроль за виконанням кошторису, можливість проведення аналізу результатів діяльності бюджетної установи при мінімальних витратах праці та коштів.
Список використаних джерел:
1. Поліщук М.В. Основні напрями удосконалення системи бухгалтерського обліку в бюджетних установах // М.В. Поліщук, Н.А. Яковишина / Економічні науки. - 2010 - ғ36. - С.1-3.
2. А. Яковишина / Економічні науки. - 2010 - ғ36. - С.1-3. 2. Любченко Н. Л. Сканування загроз як складова управління стабільністю підприємства / Н. Л. Любченко // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2009. – ғ 4. – Т. 2. – С. 227– 232. (Вісник Хмельницького національного університету 2009, ғ 6, T. 1)
3. Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних усанов: Постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002р. ғ228 // Офіційний вісник України. – 2002. – ғ9. ст. 414.
4. Мазіна О.І. Бухгалтерський облік та його роль у виконанні кошторису бюджетної установи / О.І. Мазіна // Облік і аудит – 2010. - ғ78. – С. 119.
5. Монаєнко А. О. Правові основи фінансування видатків на освіту та науку : [монографія] / Монаєнко А. О. – Львів : Червона калина, 2009. – 250 с.
6. Кладніцька Т.А. Основні напрямки реформування системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності у бюджетній сфері / Т.А. Кладніцька // Вісник Хмельницького національного універстиету 2009, ғ6, Т.1, С. – 156- 159.
_________________________
Науковий керівник: Потапова Наталя Олександрівна, кандидат економічних наук, Харківський Інститут фінансів Українського державного Університету фінансів та міжнародної торгівлі
|