Важливою складовою статистичного забезпечення управління є формування інформаційного забезпечення, яке базується на принципах збирання, зберігання, оброблення та передачі інформації [1].
Незважаючи на те, що в статистичній практиці України, система інформаційного забезпечення статистичного вивчення освіти, та середньої освіти зокрема, періодично переглядається, вона характеризується незбалансованістю між окремими відомствами та відсутністю низки показників. Недостатній обсяг статистичної інформації, що в подальшому формує інформаційно-статистичну базу, обмежує та не забезпечує комплексного підходу до статистичного аналізу, а також проведення міжнародних порівнянь та участі в міжнародних дослідженнях.
Законом Україну "Про державну статистику" визначено, що пріоритетним завдання реформування офіційної статистики є найбільш повне задоволення потреб органів державної влади та інших користувачів у об’єктивній статистичній інформації щодо соціально-економічного розвитку країни та її регіонів, галузей та секторів економіки [2].
У час мінливості подій та суцільного зменшення ресурсного забезпечення, критерій "ефективність – вартість – час" унеможливлює використання більшої частини традиційних джерел інформації. Тому основним інструментом при проведенні статистичних досліджень є організація суцільних та несуцільних спостережень в Україні та її регіонах у вигляді моніторингу.
Під моніторингом середньої освіти слід розуміти сукупність проблемно-орієнтованих безперервних спостережень з визначеною періодичністю за станом освітньої сфери та факторами, що її формують та на неї впливають, з метою оброблення, нагромадження й поточного оцінювання та прогнозування на базі проведення всебічного статистичного аналізу.
Метою проведення статистичного моніторингу системи середньої освіти в Україні є оптимізація процесів статистичного спостереження, аналіз та прогнозування основних показників, що характеризують стан закладів освіти, матеріально-технічного їх забезпечення, контингенту осіб які навчаються, адміністративно-викладацького складу, тощо за допомогою економічно-математичних та статистичних методів з використанням обчислювальної техніки та інформаційних технологій.
В рамках моніторингових досліджень повинні обстежуватися всі учасники ринку освітніх послуг: з одного боку користувачі – учні, та їх сім’ї, роботодавці, а з іншої – виробники – освітні установи, їх керівники та викладацький склад. Надана інформація повинна описувати мотивацію, переваги та стратегії їх учасників, оцінювати потоки фінансових та матеріальних ресурсів, що циркулюють в сфері освіти.
Наразі, на нашу думку, при впровадженні моніторингу середньої освіти, доцільним є проведення двох досліджень: закладів середньої освіти та батьків учнів.
Розраховані на основі отриманих даних показники стану середньої освіти можна класифікувати за двома групами, а саме: показники умов розвитку – забезпеченість та якість забезпечення відповідними ресурсами та результати діяльності закладів освіти, які можна досягти за наявності певних ресурсів. Показники являються якісно різнорідними за своєю суттю і не мають єдиних одиниць вираження та вимірювання, а отже загальний результат не може бути розрахований математично.
Методологія статистичного аналізу системи середньої освіти реалізується через її науковий апарат, який являє собою сукупність прийомів дослідження. Процедура аналізу складається з етапів, які містять класичні методи та прийомі статистичного аналізу, які можуть перетинатися чи поєднуватися в залежності від мети дослідження та характеру інформації, або можуть використовуватися як самостійний напрямок дослідження: 1) розрахунок загальних та часткових показників ефективності діяльності освітньої сфери; 2) аналіз структури та динаміки основних показників; 3) аналіз інтенсивності динаміки та тенденцій розвитку системи середньої освіти; 4) коефіцієнтний аналіз; 5) вимірювання взаємозв’язків; 6) багатовимірний статистичний аналіз.
Комплексне застосування широкого діапазону статистичної методології на основі інформаційного забезпечення сприяє використанню результатів статистичного дослідження в процесі розробки і підтримки управлінських рішень.
Отже, для забезпечення оптимального статистичного вивчення середньої освіти в Україні та надання обґрунтованих висновків є необхідність розшити інформаційно-статистичну базу за рахунок наповнення її необхідними показниками, що здійснюється на основі проведення додаткових обстежень та сприяє впровадженню нового підходу до статистичного вивчення середньої освіти в Україні.
Список використаних джерел:
1. Головач А.В., Захожай В.Б., Головач Н.А. Статистичне забезпечення управління економікою: прикладна статистика: Навч. посібник / А. В. Головач, В. Б. Захожай, Н. А. Головач. — К.: КНЕУ, 2005. — 333 с.
2. Закон України «Про державну статистику», Затверджений від 17.09.1992 р. № 2614-XII. [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://zakon.rada.gov.ua/go/2614-12.
3. Пугачова М.В. Методологічні засади статистичного моніторингу ділової активності підприємств: монографія. – К.: ДП «Інформ.-анал. агенство», 2007. – 535 с.
_____________________
Науковий керівник: Парфенцева Неля Олексіївна, доктор економічних наук, професор, Національна академія статистики, обліку та аудиту
|