Перед Україною поставленні великі завдання у світлі її євроінтеграційних прагнень - виконання європейських стандартів конкурентоспроможності національної економіки та забезпечення гідного рівня життя населення.
На даний час кожен 7 громадянин працездатного населення нашої держави оцінює свої доходи, як вкрай низькі. Це призвело до того, що наша країна разом із Молдовою та Албанією належить до трійки найбідніших країн Європи. За даними Всесвітнього банку, в Україні понад 70% населення належить до категорії бідних. Глобальною проблемою є й те, що висококваліфіковані робітники також належать до категорії бідних.
За даними досліджень Державного комітету статистики України у вересні 2015 року 32,7% працівників Тернопільщини мали заробітну плату нижче 1500,00 грн., причому 6,8% працівників одержували заробітну плату на рівні прожиткового мінімуму. Більш-менш гідну заробітну плату мали працівники, зайняті фінансовою діяльністю. Заробітна плата втрачає свою не лише розподільчу, стимулюючу, мотивуючу, а й відтворювальну функцію.
Hа відміну від України, в країнах ЄС влада приділяє велику увагу підвищенню купівельної спроможності населення за рахунок заробітної плати, оскільки це найважливіша передумова розвитку підприємств та економіки, внаслідок цього збільшуються надходження до бюджетів, що є підґрунтям для соціальних виплат та виплати заробітної плати працівникам державних секторів економіки.
Найгострішим є питання підвищення мінімальної заробітної плати, яка є базою для розрахунку розмірів окладів, часових тарифних ставок тощо. Нині, рівень мінімальної заробітної плати в Україні, порівняно з європейськими країнами, є одним із найнижчих і становить: місячний – 1378 грн., погодинний - 8,29 грн. Проведемо порівняльний аналіз заробітної плати української та швейцарської доярки. Отже, зарплата українки 1378 грн., а швейцарки 2000 €, за 1 день (8 год.) українка заробляє 46 грн. (5,75грн./год.), швейцарка – 1666,5 грн. (208 грн./год.), 1 корова в нас доїться 15 хв., в Швейцарії - 10 хв., буханка хліба відповідно 7,50 грн.та 21 грн. Отже, щоб українській доярці заробити на хліб потрібно подоїти 6 корів, а на це буде витрачено 1 год. 30 хв., а швейцарській - менше 1 корови і на це буде витрачено 6 хв. Зарплата бухгалтера в Україні (22 робочі дні в місяць) – 4500 грн., в Швейцарії 2500€,а Путівка в Болгарію 7000 грн. Отже, щоб українському бухгалтеру поїхати в Болгарію потрібно працювати 35 днів, а швейцарському 2,4 дня.
Тому для вирішення проблеми низьких заробітних плат необхідне запровадження заходів, спрямованих на підвищення продуктивності праці, а саме – на впровадження заходів із модернізації підприємств та удосконалення організації праці. Потрібно реалізувати програми державного кредитування підприємств для виробництва та придбання вітчизняного устаткування, запроваджувати програми із залучення іноземних та вітчизняних інвестицій, удосконалити політику ціноутворення, яка має бути під контролем держави на кожній стадії – закупівля, виготовлення, реалізація продукції (робіт, послуг). Необхідним заходом також є координація взаємодії між представниками державних органів, що повинні проводити роботу у сфері боротьби з економічною злочинністю та, зокрема, у сфері легалізації доходів. Саме це і визначає перспективи збільшення заробітної плати.
Список використаних джерел:
1. Середня заробітна плата за регіонами в Україні в 2015 році [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
2. Заборгованість із виплати заробітної плати у 2015 році [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua.
3. Проблеми регулювання оплати праці у посткризовій економіці [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://conferences.neasmo.org.ua/ node/1732.
|