Сучасні умови функціонування суб’єктів господарювання на перше місце висувають критерії щодо ефективності їх діяльності та оперативного реагування на динамічні зміни зовнішнього і внутрішнього середовища, надаючи при цьому важливе значення процесу контролю. Однією із форм контролю є внутрішній аудит, який надає керівництву якісну інформацію щодо діяльності підприємства, в аспекті її повноти, достовірності, відповідності існуючим нормам законодавства. За допомогою внутрішнього контролю керівництво отримує інформацію щодо фінансово-господарської діяльності, підвищує ефективність функціонування системи внутрішнього аудиту, що попереджує виникнення порушень, та підтверджує правильність звітів структурних підрозділів.
Внутрішній контроль є досить важливою функцією управління, яка містить облік, фінансовий аналіз і контроль, порівняння та оцінку фактично досягнутого результату з поставленими цілями і завданнями підприємства. Для здійснення ефективного управління підприємством створюється служба внутрішнього аудиту, через яку оперативно виявляються поточні проблеми. Вона дозволяє підвищити загальний рівень якості управлінських кадрів і професійну підготовку менеджерів господарюючих суб’єктів, що є доречним на сучасному етапі господарювання [1].
Організація внутрішнього аудиту як функції управління підприємством передбачає сувору регламентацію своєї діяльності, визначення прав, обов'язків і відповідальності фахівців, кваліфікаційні вимоги, взаємостосунків з підрозділами і персоналом підприємства.
Завдання конкретної служби можуть бути різними залежно від специфіки роботи підприємства, від особливостей його організаційної структури і від завдань, які ставить перед собою адміністрація в даний момент. Головне ж завдання внутрішніх аудиторів - забезпечення задоволення потреб органів управління в частині надання контрольної інформації з різних напрямків господарської діяльності [2].
Регулярне проведення внутрішнього аудиту дозволяє:
- виявити оперативні проблеми: під час проведення перевірки будь-якої системи, аудитор має можливість помітити складнощі у виконанні системою вимог, або проблеми в самій системі чи її процедурах;
- забезпечити відповідність системи менеджменту вимогам відповідного стандарту і вимогам, встановленим підприємством в документованих процедурах, стандартах, інструкціях та іншій нормативно-технічній документації;
- надати впевненість керівництву і зацікавленим сторонам в результативності системи менеджменту: внутрішній аудит забезпечує зворотний зв'язок, надаючи керівництву об'єктивну інформацію про те, як функціонує система;
Внутрішній аудит дає змогу своєчасно виявити недоліки в роботі підприємства і вжити необхідних заходів щодо їх попередження, а те, що він проводиться під час здійснення та документального оформлення господарських операцій є основною його перевагою в порівнянні з іншими видами контролю.
Список використаних джерел:
1. Аудит. (Основи державного, незалежного професійного та внутрішнього аудиту) : підручник / за ред. проф. В. В. Немченко, О. Ю. Редько. – К. : Центр навчальної літератури, 2012. – 420 с.
2. Подільський В.І., Савін А.А., Сотникова Л. В., Мамаєва Г.М. Аудит. - М.: Волтерс Клувер, 2010. - С. 124.
_______________________
Науковий керівник: Лемішовська Олеся Степанівна, кандидат економічних наук, асистент кафедри обліку та аналізу, Національний університет “Львівська політехніка”
|